CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.891 -0,54%

CZK/£ 30.298 -0,45%

CZK/CHF 26.927 -0,29%

03. 07. 2024

0 komentářů

Investice do energetických řešení u domácností a firem se zvyšují

 

Podle nejnovější zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA) došlo od roku 2015 ke zdvojnásobení podílu investic ze strany koncových spotřebitelů do energetických řešení, jako jsou střešní solární elektrárny a tepelná čerpadla. Tento trend je zvláště patrný v posledních letech, kdy se domácnosti a firmy po celém světě stále více angažují ve výrobě a úsporách energie.

Loading



 

Jedním z klíčových faktorů, který podporuje tento růst, jsou vládní pobídky a dotační programy. Přibližně 10 % těchto investic je podporováno formou grantů nebo daňových pobídek, což usnadňuje domácnostem a firmám přechod na obnovitelné zdroje energie. Vlády ve vyspělých ekonomikách vytvářejí příznivé prostředí pro investice do čisté energie tím, že nabízejí finanční podporu a zavádějí regulace na podporu udržitelného rozvoje.

Energetická krize a rostoucí ceny energií

Energetická krize v posledních letech, doprovázená extrémními cenami energií, motivovala mnoho koncových spotřebitelů investovat do vlastních energetických řešení. Tento trend je patrný nejen v Evropě, ale i v dalších částech světa. Vysoké náklady na energie vedly k hledání alternativních zdrojů energie, což zvýšilo poptávku po solárních panelech, tepelných čerpadlech a dalších technologiích. Lidé o obnovitelné zdroje mají zájem.

„Překážkou jsou peníze a v evropském kontextu dotace. Základem ovšem vždy musí být seriózní kalkulace. Investici do obnovitelných zdrojů bych rozhodně připojil k výdajům za kvalitní a účinné zateplení rodinného či bytového domu. To musí být vždy primární, minimalizuje úniky tepla a snižuje tak výdaje na energie,“ podotkl Skoblík.

Technologický pokrok a snižování nákladů

Rostoucí dostupnost a technologický pokrok v oblasti obnovitelných zdrojů energie přispěly ke snižování nákladů na instalaci a provoz solárních panelů a tepelných čerpadel. Tento pokles nákladů činí tyto technologie přístupnějšími pro širší spektrum spotřebitelů. Například náklady na výrobu a instalaci solárních panelů klesly v posledním desetiletí o více než 80 %, což umožňuje jejich širší rozšíření.

REKLAMA

Česká republika a investice do energetiky

V České republice je rostoucí trend investic do obnovitelných zdrojů energie zřejmý. V roce 2023 pokrylo střechy solárními elektrárnami přes 80 tisíc domácností s celkovým výkonem 823,3 MWp. Většina z těchto instalací je navíc kombinována s bateriovými úložišti, což umožňuje efektivnější využití vyrobené energie. Úspěšný program Nová zelená úsporám je hlavním motorem těchto investic, který pomáhá domácnostem snížit počáteční náklady na instalaci obnovitelných zdrojů energie.

Firemní investice do energetiky

Kromě domácností investovaly do energetiky i firmy, které usilují o úspory na energiích a snížení své uhlíkové stopy. Solární asociace uvádí, že elektráren vyrábějících energii pro vlastní spotřebu podniků bylo loni instalováno více než 2 500 s celkovým výkonem okolo 140 MWp. Firmy se také čím dál více zaměřují na instalaci tepelných čerpadel a dalších energeticky účinných řešení. Tento trend je podpořen rostoucími cenami energií a snahou firem o zvýšení energetické soběstačnosti a snižování provozních nákladů.

Významné globální investice do čisté energie

Investice do čisté energie rostou po celém světě, přičemž v roce 2023 dosáhly 1,7 bilionu USD, což zahrnuje obnovitelné zdroje, jadernou energii, rozvodné sítě, skladování energie a nízkoemisní paliva. Více než 90 % tohoto nárůstu od roku 2021 bylo zaznamenáno v rozvinutých ekonomikách a Číně, přičemž výrazné investice byly také zaznamenány v Indii, Brazílii a na Středním východě. Tyto investice jsou klíčové pro dosažení globálních klimatických cílů a přechod na udržitelnou energetiku.

Regionální rozdíly v investicích

Navzdory celkovému růstu investic do čisté energie jsou tyto investice koncentrovány v několika klíčových regionech. V rozvojových zemích čelí investice do čisté energie výzvám, jako jsou vysoké náklady na kapitál, nejasné politické rámce a nedostatečná infrastruktura. Například v Africe a některých částech Asie jsou investice do obnovitelných zdrojů stále relativně nízké. Nicméně existují světlé výjimky, jako je dynamický růst solárních investic v Indii a Brazílii.

Finanční výzvy a dostupnost kapitálu

Investice do obnovitelných zdrojů často vyžadují vysoké počáteční náklady, což může být překážkou pro mnoho domácností a malých firem. Vysoké úrokové sazby a nejistota ohledně dlouhodobých návratností mohou rovněž odrazovat od těchto investic. Na druhou stranu, dlouhodobé úspory na provozních nákladech a vládní pobídky mohou tyto bariéry částečně překonat. Financování obnovitelných projektů je kritickým faktorem pro jejich úspěch a růst.

Inovace a vývoj nových technologií

Technologické inovace, jako jsou pokročilé bateriové systémy, chytré sítě a nové formy obnovitelných zdrojů, přinášejí nové příležitosti pro zvýšení energetické účinnosti a snížení nákladů. Tyto technologie mohou také pomoci řešit některé z výzev spojených s integrací obnovitelných zdrojů do stávajících energetických systémů. Například vývoj pokročilých fotovoltaických panelů a efektivnějších tepelných čerpadel zvyšuje jejich výkon a snižuje náklady.

Důležitost mezinárodní spolupráce

Mezinárodní spolupráce je klíčová pro dosažení globálních klimatických cílů a podporu investic do čisté energie. Země by měly sdílet osvědčené postupy, technologické inovace a finanční zdroje, aby urychlily přechod na udržitelnou energetiku. Spolupráce na regionální a globální úrovni může pomoci překonat výzvy spojené s financováním, regulací a technologií.

Budoucí výhled a doporučení

Pro další zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie bude klíčové pokračovat v podpoře inovací a technologického vývoje. Rovněž je důležité zajistit dostupnost finančních prostředků pro malé a střední investory, aby mohli plně využít výhod obnovitelných zdrojů. Globální spolupráce a sdílení osvědčených postupů mohou rovněž přispět k urychlení přechodu na udržitelnou energetiku.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *