14. 08. 2024
Bytové domy 2.0 – kompletně přepracované pojištění přináší vysoké limity, nové předměty pojištění i allriskovou variantu
V České republice je podle odhadů téměř 4,5 miliónu bytových domů. Pojištění pro každý z nich by mělo být samozřejmostí, když jen Generali Česká pojišťovna loni v tomto segmentu přes tři tisíc pojistných událostí a pět stovek asistenčních zásahů. Pro segment bytových domů (mezi něž patří bytová družstva, společenství vlastníků, spolky nebo fyzické a právnické osoby vlastnící bytové domy) největší domácí pojišťovna připravila kompletně inovované komplexní pojištění.
„Pojištění Bytové domy 2.0 jsme vyvíjeli s hlubokým porozuměním potřeb klientů a s ohledem na vývoj v tomto segmentu pojištění. Jsme si vědomi, že nároky našich klientů rostou, a proto jsme vytvořili produkt, který je nejen flexibilní, ale zároveň přehledný a snadno sjednatelný,“ vysvětluje Martin Flajšar, ředitel podnikatelského pojištění v Generali České pojišťovně.
Pojištění Bytové domy 2.0 se skládá ze tří základních oblastí:
- Pojištění majetku
- Pojištění odpovědnosti
- Asistenční služby
Pojištění majetku: usnadňující varianty pojištění
Základem novinky je pojištění majetku, který může být pojištěn až do výše 600 milionů korun. Předmětem pojištění kromě bytových domů zděných či betonových jsou nově rovněž dřevostavby.
Výběr pojištění usnadňuje trojice variant, které svojí podstatou vycházejí vstříc možným preferencím širokého spektra klientů a které se liší rozsahem pojistných nebezpečí a mírou jejich výběru.
REKLAMA
Varianta Individuál zahrnuje pouze základní rozsah pojistných nebezpečí v čele s rizikem požáru, výbuchu, pádu letadla či nárazu vozidla. Tuto variantu lze pak libovolně doplnit o všechna další nabízená rizika.
Varianta Živel sdružený navíc obsahuje krytí rizik vichřice a krupobití, další vybrané živly vč. zemětřesení.
Vůbec nejširší krytí na trhu pak poskytuje balíček ALLRISKS, kde se uplatňuje přístup: pojištěno je vše, co není v pojistných podmínkách vyloučeno.
„Jde o výjimečnou variantu, která přináší maximální možnou pojistnou ochranu. Klienti, kteří si tuto variantu zvolí, pak získávají pojistnou ochranu nejen proti všem živlům, odcizení a vandalismu, ale mají pojištění i na nárazy a pády nebo ztráty související s působením všech živelních událostí,“ upřesňuje Martin Flajšar. Varianta ALLRISKS tak mimo jiné kryje momenty, kdy poryvem větru unášený předmět poškodí fasádu nebo pád nábytku, který poškodí schodiště v domě, stejně jako situaci, kdy petardy či ohňostroje poničí okna či dveře domu.
Premiéra indexace i zohlednění zelených řešení
V rámci pojištění majetku se nově nabízí klientům indexace pojistné částky pojištěných staveb. To představuje nejspolehlivější prevenci k tomu, aby nedocházelo k podpojištění.
V pojištění se rovněž objevují prvky, které vycházejí vstříc tzv. zeleným řešením, pokud jsou na bytových domech aplikovány. Konkrétně jsou standardně pojištěné zelené střechy a fasády jako stavební součásti nemovitosti.
Zvýhodnění v podobě pětiprocentní slevy z pojištění majetku také získávají ty bytové domy, jejichž energetická náročnost dosahuje hodnoty A nebo B.
REKLAMA
Nově pojištění majetku řeší i specifické předměty pojištění – konkrétně FVE a solární panely. Toto technologické řešení (vč. nosné konstrukce, měničů, střídačů, bateriových úložišť, kabeláže atd.) samy o sobě mohou být kryty pojistnou částkou až 10 milionů Kč. Pojištěn může být i ušlý zisk z provozu FVE, a to po dobu až 3 měsíců a do částky 5 milionů Kč.
Nové předměty pojištění u majetku
Nové pojištění Bytové domy 2.0 na trh také přichází v premiéře s několika praktickými vylepšeními. Příkladem může být pojištění ušlého nájemného z nebytových prostor. V momentě, kdy je pronájem znemožněn minimálně na 48 hodin, pojišťovna uhradí vzniklou újmu až po dobu 6 měsíců.
Klienti si mohou sjednat i pojištění, které kryje škody způsobené stavebně-montážními pracemi. Tedy úhradu následků, ke kterým dojde v případě výstavby, přestavby, rozšíření, obnovy, opravy ale i údržby bytového domu nebo jeho vedlejších staveb (nabízeno pouze ve variantě ALLRISKS). Nájemníci i vlastníci jistě ocení i možnost pojištění movitých věcí ve společných prostorách bytového domu.
Výhodné společné limity
Velkou novinkou je možnost využít společných limitů, jak u pojistných nebezpečích, tak i u předmětů pojištění. Běžně totiž klienti volí pro každé riziko individuální limit, zatímco u společných limitů je princip odlišný. Tento nový způsob práce s limity plnění nabízí možnost sdružit vybraná pojistná nebezpečí/předměty pod jeden společný limit, který poskytuje dostatečnou ochranu po celý pojistný rok a zároveň pokrývá široký rozsah pojistných nebezpečí/předmětů pojištění. Výhodou pro klienty je pak mimo jiné příznivější cena pojistného.
Pojištění odpovědnosti a zajímavé doložky
Nové pojištění nabízí i odpovědnostní složku. „Novinkou u pojištění Bytové domy 2.0 je skutečnost, že je možné ho sjednat úplně samostatně bez vazby na ostatní typy pojištění a vztahuje se přitom ke všem místům pojištění ujednaným v celé pojistné smlouvě. Ani takový přístup v Česku není u tohoto typu pojištění běžný,“ upozorňuje Martin Flajšar.
Odpovědnostní pojištění řeší situace s ohledem na specifika typu vlastnictví (bytová družstva, FO nebo PO, společenství vlastníků, spolky) a řeší oblasti škod z ublížení na zdraví (vč. dušeních útrap) či usmrcení, věcných škod (poškození, zničení, ztráta a odcizení) a v souvislosti s oprávněně prováděnou činností uvedenou v pojistné smlouvě. Územní platnost je vztažena na Českou republiku. Pojistné limity jsou na úrovni 500 tisíc až 50 milionů korun.
Nad rámec základního rozsahu pak nabízí Generali Česká pojišťovna i pojištění celou řadu pojistných nebezpečí či doložek, které jsou v případě bytových domů maximálně relevantní a lze o ně pojistnou smlouvu rozšířit:
- Pojištění čistých finančních škod (sublimit 1 mil Kč s možností navýšení)
- Doložka na věci převzaté a užívané (sublimit 100tis. Kč s možností navýšení)
- Pojištění orgánů společenství vlastníků (nebo bytového družstva či spolku) pro případ povinnosti nahradit škodu (sublimit 1 milion Kč s možností navýšení),
- Pojištění náhrady za nemajetkovou újmu (sublimit 500 tisíc Kč s možností navýšení),
- Doložka o majetkové propojenosti (sublimit 1 mil. Kč s možností připojištění,
- Doložka o škodách na životním prostředí (např. pro škody způsobené kontaminací půdy z důvodu zanedbání kanalizační přípojky; sublimit 100 tisíc Kč s možností navýšení)
- Připojištění nemajetkové újmy (sublimit 500 tis. Kč s možností navýšení)
- Doložka o úklidu a údržbě nemovitostí (pro případy úklidu či údržby společných prostor, chodníku i přilehlých pozemků bytového domu spolupracujícími osobami; sublimit 1 milion Kč s možností navýšení).
Poslední zmíněná doložka přitom na českém trhu není v této podobě obvyklá. Generali Česká pojišťovna díky ní připojišťuje další osoby, které na základě písemné smlouvy spolupracují s pojištěným bytovým domem a které jsou zároveň chráněny před postihem v podobě regresu v případě, že by způsobily škodu.
Asistenční služby
Automatickou součástí každého pojištění Bytové domy 2.0 jsou asistenční služby, které zohledňují stále častější využívání digitálních řešení při správě bytových domů.
V základní variantě Plus jde konkrétně o technickou asistenci (např. pomoc řemeslníka v případě zablokovaných dveří či havárie, zajištění řemeslníků pro opravy a údržbu budovy či vyhledání vhodných dodavatelů) a právní poradenství.
Rozšířená varianta Extra přidává navíc ještě Kyber a IT asistenci (kontrola počítače a jeho odvirování, pomoc při instalaci hardwaru či softwaru, obnova dat z poškozeného nosiče, kontrola zabezpečení počítače, účtů Wi-Fi apod.). Součástí služeb je i právní asistence internetových rizik při zneužití platební karty či neúspěšného nákupu zboží na internetu.