Příznivé trendy jsou patrné také u hypotečních úvěrů. Podle Partners stoupající poptávku po hypotékách do značné míry stimulovalo zvýšení DPH, kdy si klienti chtěli pořídit nemovitost na poslední chvíli ještě za původních výhodných podmínek.
„Boom v oblasti penzijního připojištění byl v roce 2011 skutečně markantní. A to je teprve začátek, největší poptávku po řešení finanční přípravy na důchod očekáváme letos a v průběhu roku 2013. Lidé zaregistrovali blížící se reformu a chtějí přípravu na život ve stáří řešit. Ptají se na možnosti, které mají v oblasti penzijních i podílových fondů, co pro ně reforma znamená a jak se mají na důchod připravit. Vidíme zde obrovský potenciál otevřít toto velmi důležité a doposud podceňované téma.,“ říká Petr Borkovec místopředseda představenstva a ředitel divize distribuce v Partners, a doplňuje: „Vliv na enormní zájem o hypotéky měly dva faktory. Jednak to bylo navýšení daně z přidané hodnoty z deseti na dvacet procent od ledna 2012, a jednak klesající úrokové sazby bank, které byly nejnižší od roku 2003. To, že by se i v letošním roce situace opakovala, je nepravděpodobné, rok 2011 byl pro oblast hypoték skutečně neobvykle úspěšný. Již nyní ale cítíme, že banky utahují kohoutky a k úvěrům nebude tak jednoduché se dostat.“
I přes řadu nepříznivých prognóz týkajících se poskytování úvěrů na bydlení zaznamenal v loňském roce tento segment stoupající poptávku ze strany žadatelů. Partners v porovnání s rokem 2010 zvýšili objem hypoték a úvěrů na bydlení téměř o 70 %, což je nad průměrem trhu. Celkově Partners zprostředkovali hypotéky a úvěry na bydlení za více než 13 miliard korun. Průměrná hypotéka klientů Partners činila 1 630 000 korun a průměrná fixace se pohybovala okolo 3,26 let.
Lidé si také více pojišťují majetek
Trend, který se mezi klienty Partners nově objevil, souvisí s pojištěním aut a majetku. Lidé si více začali chránit svůj majetek. Poradci Partners zaregistrovali meziroční navýšení o 78 %.
Naproti tomu se v loňském roce nedařilo stavebnímu spoření, což potvrzují i poradci Partners. Dlouhodobě se tento produkt potýká s poklesem zájmu. V posledních letech se i díky snížení státní podpory stal pro řadu občanů nezajímavý. Stabilitu mu však nikdo upřít nemůže a i přes ustupující zájem o tento konzervativní produkt činí aktuální výše vkladu ve stavebních spořitelnách 430,1 miliardy korun. Využívá ho téměř polovina české populace.
REKLAMA