04. 09. 2024
Aktivita evropských průmyslníků zůstává výrazně utlumená
Společná evropská měna vůči dolaru na počátku týdne nepatrně posílila. Finální srpnový PMI průmyslové aktivity za Německo, a potažmo za celou eurozónu, byl oproti předběžnému odhadu mírně vylepšen. To ale nic nemění na příběhu, že se úroveň indexu nachází hluboko v pásmu kontrakce.
Koruna byla během dnešní seance naprosto klidná, kurz vůči euru se držel stabilní v okolí 25,03 CZK/EUR. Bez větší odezvy obchodníků se tak obešlo zveřejnění lepšího srpnového PMI aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu, i odpolední oznámení výsledku hospodaření státního rozpočtu ke konci srpna.
Český PMI překvapil růstem z červencových 43,8 bodu na 46,7 bodu v srpnu. Náš odhad i tržní konsenzus počítal se 44 body. Zlepšení totiž nenaznačoval ani český konjunkturální průzkum, ani výsledky německých PMI indexů či tamního Ifo indexu. Výkon českého zpracovatelského průmyslu sice zůstává stále ve fázi kontrakce, klesá nyní ale nejpomaleji za poslední dva roky. České průmyslníky trápí nejvíce klesající objem nových zakázek. V tom trend pokračoval, nicméně nejpomalejším tempem od roku 2022. Firmy zaregistrovaly vyšší poptávku od zákazníků z Asie a Afriky. Poptávka od evropských zákazníků však zůstala slabá. Na lepší vývoj zakázek firmy reagovaly zpomalením poklesu výroby. Firmy zároveň redukovaly počty zaměstnaných, avšak nejpomalejším tempem od května letošního roku. Některé z nich dokonce reportovaly obtíže při shánění kvalifikovaných pracovníků, což naznačuje obnovenou chuť zaměstnance nabírat. I přes nečekané zlepšení indexu PMI neočekáváme do konce roku závratné oživení průmyslové výroby. Evropská poptávka zůstává stále slabá, když se nedaří především německému průmyslu.
Schodek státního rozpočtu se ke konci srpna proti červenci snížil, a to o 16,5 mld. Kč na 175,8 mld. Kč. Svou roli sehrály hlavně vyšší příjmy. Z hlediska sezónnosti docházelo totiž v posledních letech v srpnu s výjimkou loňska spíše k mírnému meziměsíčnímu prohlubování schodku. Meziměsíční zmírnění schodku tedy zvyšuje šanci na dosažení schváleného deficitu státního rozpočtu v celoročním objemu 252 mld. CZK. V poměru k HDP byl srpnový deficit státního rozpočtu za prvních osm měsíců ve výši 2,2 % nejnižší od roku 2019. Podrobněji jsme hospodaření vlády ke konci srpna komentovali zde https://bit.ly/3TdP8zQ.
Autor: Jan Vejmělek, analytik Komerční banky