CZK/€ 25.165 +0,18%

CZK/$ 24.218 +0,21%

CZK/£ 30.334 +0,20%

CZK/CHF 26.958 -0,23%

17. 09. 2024

0 komentářů

Paradox byrokratické deregulace

 

Business správně volá do deregulaci, snížení byrokracie. Rozpočtová odpovědnost vyžaduje snížení výdajů a tím i nákladů na provoz státu. Často proto zaznívá heslo „Propusťte úředníky!“. Paradoxní je, že jednoduché propuštění úředníků by nejvíce negativně zasáhlo business a lidi. Kdo by vyřizoval jejich žádosti, schvaloval, povoloval? Ano, nestačí jen propustit úředníky. Musí se změnit agendy, zákony, procesy, systémy, úroveň digitalizace…

Loading



 

A aby se to povedlo, tak musíme mít paradoxně výrazně vyšší kapacitu státu, tedy schopnost a kompetence státu tyto změny provést. Je to dobře vidět na stavebním řízení. Ještě lépe je to vidět na systémech a zdigitalizovaných agendách na ostatních ministerstvech, které jsme neviděli, protože neexistují. Z jednoduchého důvodu: nemají kapacitu reformy a digitalizaci provést (nemluvě o politické odvaze a vizi, ale to není na úřednících).

Pěkně to popisuje Tyler Cowen: „Základní paradox je tento. Vládní regulace jsou zakotveny v rozsáhlém, těžkopádném a složitém souboru institucí. Jejich odstranění nebo výrazné omezení by vyžadovalo velkou kapacitu státu – tedy státní kompetence. Deregulátoři jsou však vůči větší státní kapacitě nedůvěřiví, protože s sebou nese potenciál pro další státní regulační opatření. Představte si to takto: Kdyby někdo řekl libertariánsky orientovanému odborníkovi na efektivitu státní správy, že k tomu, aby se stát omezil, musí nejprve získat více pravomocí, pravděpodobně by s křikem utekl.“ Bez větší kapacity státu je vize efektivního státu jen snem.

Autor: David Navratil, analytik České spořitelny

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Jaké zásadní změny v odměňování zaměstnanců přináší novela zákoníku práce

Od 1. ledna 2025 vstoupí v platnost novela zákoníku práce, která zásadně ovlivní systém odměňování zaměstnanců v České republice. Mezi klíčové změny patří zrušení institutu zaručené mzdy v soukromém sektoru, zavedení zaručeného platu pro veřejnou sféru a nový mechanismus valorizace minimální mzdy.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *