07. 10. 2024
Pojištění proti vodě aktuálně: 5 zásadních pravidel, jak ochránit majetek
Ačkoli protipovodňová opatření a meteorologické modely urazily za posledních dvacet let velký kus cesty, zářijové povodně opět ukázaly neuvěřitelnou sílu vody. V nejhůře zasažených oblastech na severovýchodě země i na dalších místech Česka jsou škody obrovské a obnova potrvá mnoho let. Lidi zasažené velkou vodou teď čeká jednání s pojišťovnami. I ve světle extrémním projevů počasí z posledních let by mělo jít o impuls k tomu zkontrolovat pojistné smlouvy, upravit parametry, případně pojistku konečně sjednat. Jen tak můžete svůj majetek ochránit před vodním živlem.
Povodeň, nebo záplava? Často se zaměňují, ale jde o dva různé termíny, které je z pohledu pojištění potřeba rozlišit. Stručně řečeno, povodeň znamená vodní tok vylitý z břehů, zatímco záplava vzniká při vytvoření souvislé vodní plochy, a to i z jiných než vodních zdrojů – například při tání sněhu či po deštích. A zatímco atmosférická srážka padající „shora“ je v základu každé pojistné smlouvy, povodeň či záplavu si musíte připojistit. Shrnujeme nejdůležitější pravidla, díky kterým to uděláte správně.
- Aktualizujte pojistné smlouvy
Řada lidí ve světle zářijových povodní a obrazů zkázy domů a majetku zbystřila: jsme správně, resp. dostatečně pojištěni, pokud by živel zasáhl náš dům? Vydat se nyní na pobočku nebo kontaktovat svého finančního poradce je určitě zcela namístě. Čas letí, ceny rostou a během krátké doby může být potřeba upravit parametry nastavení a pojistné částky.
Revizi pojistných smluv (a to nejen té o pojištění nemovitosti a domácnosti) byste měli dělat pravidelně, nejpozději po dvou letech. Pokud pojistka zahrnuje tzv. indexaci, nastavení správné pojistné částky za vás hlídá pojišťovna a před platbou pojištění na další období vás na nutnost jejího zvýšení upozorní. Jestliže růst cen nezohledníte a dojde ke škodní události, může pojišťovna ze zákona úměrně krátit své plnění. Pozor, nestačí jen pojistit dům či byt, neboli stavbu jako takovou. Zvlášť musíte pojistit domácnost – tedy vše, co by v případě velké vody doslova plavalo.
Na kolik nemovitost či domácnost pojistit? U domu na tolik, kolik by při totální škodě vyžadovalo odklizení ruin a postavení nové stavby. U bytů je to částka, za kterou si můžete pořídit obdobný byt v dané lokalitě. Podcenit byste neměli ani pojištění domácnosti – schválně si zkuste místnost po místnosti spočítat, za kolik byste museli všechno vaše vybavení znovu pořídit. Nezapomeňte připočíst ani zimní a letní oblečení pro celou rodinu, elektroniku, matrace, světla, nábytek, pánve… Možná vás překvapí, na kolik set tisíc se dostanete.
REKLAMA
- Nepodceňte záplavu
Lidé v oblastech A či 1, tedy těch nejméně rizikových z hlediska povodně, se často nesprávně domnívají, že se jich velká voda netýká. Zapomínají ale na riziko záplavy, která dokáže být podobně ničivá jako povodeň z rozvodněné řeky. Přitom právě klienti s nemovitostí v „áčku“ či jedničce mají pojištění záplavy zpravidla velmi levné. Nepřihodit si ho do svého pojistného balíčku, může být zbytečný hazard.
Záplavová vlna z přívalových dešťů hrozí i ve zdánlivě vodou neohrozitelném domě na kopci. Podmočené sklepy, zaplavené kotle, spodní voda vzlínající skrz toaletu a vanu, protečené stropy vlivem srážek, když vítr unese střechu, to vše připadá v úvahu, ačkoli vám pod okny zrovna nezurčí potůček. Koneckonců, pojištění proti záplavě se hodí, i když bydlíte v desátém patře bytového domu – záplava sklepa se sportovní výbavou pro celou rodinu vás během chvilky připraví o statisíce.
- Foťte, točte, dokumentujte
Přemýšlíte, jak byste v případě velké vody ve vašem domě či bytě dokládali pojišťovně, o co všechno jste přišli? Pravidlo je jasné: důkazní břemeno je na straně klienta, který musí dokázat, že k pojistné událost skutečně došlo. Proto doporučujeme pro tento účel užitečně využít váš chytrý telefon a vše pečlivě zdokumentovat. Fotografie a videa uložte a mějte po ruce na takovém místě ve virtuálním prostoru, k němuž se snadno dostanete odkudkoliv.
Pro pojišťovnu musíte dále v případě škodní události připravit čestné prohlášení, kde uvedete výčet všech věcí, které jsou poškozené, zničené nebo o které jste přišli. I v tomto případě se bude obrazová dokumentace hodit – ne každý si ve vypjaté situaci uprostřed mokra a bahna vybaví každý obraz na zdi, názvy výrobců spotřebičů nebo obsah regálů ve sklepě. U větších a hodnotnějších spotřebičů byste totiž měli vždy uvést jejich značku a také stáří. Jen díky tomu bude následné pojistné plnění opravdu odpovídat hodnotě poškozeného přístroje.
- Jednejte dříve, než zaprší
Jako zdroj pro vyhodnocení rizika povodně a záplavy na konkrétním místě v Česku slouží pojišťovnám povodňové mapy. Oblasti se podle rizikovosti značí buď písmeny nebo čísly. Nejhůře pojistitelné, resp. nepojistitelné jsou domy v oblastech 4, resp. C. Jde například o stavby v bývalých korytech řek a řečištích, to je také aktuální příklad Krnova. Některé pojišťovny dokážou pojistit i takto rizikové oblasti, rozhodně pojištění předem nevzdávejte. Podmínkou je, že na daném místě nejméně 20 let nebyla žádná povodeň a dále že došlo k protipovodňovým úpravám na povodí. Je ale nutné počítat s dražší cenou pojištění a nižší pojistnou sazbou.
REKLAMA
Když meteorologická předpověď začala před polovinou letošního září upozorňovat na předpokládané intenzivní srážky a hrozící povodně, zaznamenaly pojišťovny velký zájem o rychlé uzavření nebo zaktualizování pojistek. Jenže i když klienti stihli smlouvy o pojištění majetku uzavřít, bylo už pozdě. Na pojistné plnění v případě, že velká voda přišla jen asi o pět dní později, nárok neměli.
Důvodem je tzv. čekací doba – časový úsek, po jehož trvání se pojistné plnění nevyplácí. V případě povodní totiž naprostá většina českých pojišťoven uplatňuje čekací dobu 10 dní. Je proto zřejmé, že nechávat pojištění „na potom“, může přijít opravdu draho.
- Spolehněte se na odborníky
Oblíbenou cestou, jak sjednat pojištění, jsou dnes nejrůznější online srovnávače. Pojistku zde opravdu vyberete a sjednáte na pár kliknutí. Ovšem jen těžko tímto způsobem nastavíte všechny parametry tak, aby byl váš majetek opravdu kvalitně krytý. Vyplatí se proto zkonzultovat vaši pojistku s odborníkem.
Finanční poradce má přehled o nabídkách na trhu, takže pro vás dokáže vybrat tu nejvýhodnější, nastaví pojistku na míru vašim konkrétním potřebám, a přitom se dobře vyzná v úskalích a nástrahách, která na vás mohou číhat v pojistných podmínkách.
Navíc, pokud dojde ke škodě, pomůže vám pojistnou událost nahlásit a zlikvidovat. V takovém případě bezpochyby oceníte, že máte na své straně někoho, kdo přesně ví, jak postupovat. Zároveň v těchto pro vás těžkých chvílích nebude zmítaný emocemi a stresem, takže vám pomůže věcně a systematicky připravit potřebné podklady pro pojišťovnu.
Autorka: Markéta Luksová, manažerka pojistných produktů, BO! Finance