CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

18. 10. 2024

0 komentářů

Návrat k původním pravidlům dohod o provedení práce mohou potěšit zaměstnavatele i brigádníky

 

Nedávno jsme informovali o plánovaných změnách v oblasti dohod o provedení práce účinných od 1. ledna 2025. Konkrétně, konsolidační balíček počítal s úpravou odvodů z dohod o provedení práce, kdy od 1. ledna 2025 měl být zaveden nový institut tzv. „oznámené dohody“.

Loading



 

Tento režim měl zajistit, aby zaměstnanec pracující na dohodu o provedení práce mohl využívat vyšší limit 25 % průměrné mzdy (aktuálně 10 500 Kč) pro účast na pojistném pouze u jednoho zaměstnavatele, který si tento limit zarezervuje u ČSSZ jako první. Ostatní dohody o provedení práce měly spadat do režimu tzv. „neoznámené dohody“ a jejich účast na pojistném měla být posuzována stejně jako u ostatních pracovněprávních vztahů.

Na úterním jednání tripartity se nicméně vláda s odbory a zástupci zaměstnavatelů dohodla, že režim „oznámené dohody“ nakonec nebude zaveden a bude tedy možné, aby měl zaměstnanec i nadále více dohod o provedení práce u více zaměstnavatelů a využíval limit 25 procent průměrné mzdy pro účast na pojistném u všech těchto dohod. Evidenční povinnost dohod, která již byla zavedena v účinností od 1. července 2024, by měla zůstat i nadále v platnosti, nicméně, bude údajně zjednodušena.

Setrvání u současného stavu, který by měl nadále platit i po 31.12.2024 je rozhodně dobrá zpráva jak pro zaměstnance, tak i pro zaměstnavatele. Dohody o provedení práce neztratí na svoji výhodnosti, neboť i po roce 2024 nebude povinnost odvádět pojistné na sociální a zdravotní pojištění v případě, že má zaměstnanec více dohod u více zaměstnavatelů a současně příjmy z těchto dohod nepřesahují částku odpovídající limitu 25 % průměrné mzdy (od 1.1.2025 se pravděpodobně bude jednat o částku 11 000 Kč).

Kromě toho, zaměstnavatelé nebudou mezi sebou „soupeřit“ aby právě oni využili institut oznámené dohody. Zjednodušení administrativní zátěže na straně zaměstnavatelů je další argument pro setrvání u současného nastavení dohod o provedení práce.

REKLAMA

Plánované zrušení změn v oblasti dohod o provedení práce bude samozřejmě muset ještě projít legislativním procesem.

Autor: Michal Jelínek, partner V4 Group

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Práce v důchodu na DPP a DPČ

Proč pracovat v důchodu na DPP nebo DPČ?

Pro pracující starobní důchodce platí, že kromě výplaty důchodu za ně stát platí i zdravotní pojištění. A také nemusí myslet na to, aby měli zaplacené pojištění důchodové. Protože důchod jim už byl přiznán. Za jakých podmínek tedy starobní důchodci pracují na DPP nebo DPČ?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

23. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *