23. 10. 2024
Prognóza MMF a mouchy rozpočtu
Nová prognóza MMF (Mezinárodní měnový fond) ve své nové prognóze očekává, že světová ekonomika poroste letos tempem 3,2 % (totéž čekal už před čtvrt rokem) a že tímto tempem poroste i v příštím roce. Fond zlepšil výhled růstu ekonomiky Spojených států na 2,8 % a 2,2 %. Naopak zhoršil výhled pro eurozónu (0,8 %, 1,2 %). V jejím rámci se zhoršení týkalo zejména Německa, a to na 0 % a 0,8 %; samotná německá vláda čeká -0,3 % a 1,1 %.
Česku věstí Fond pro letošek růst o 1,1 % (v dubnu čekal jen 0,7 %) a pro příští rok 2,3 % (v dubnu čekal jen 0,7 % a 2 %). Naše prognóza je 1 % a 2,7 %. Jak vidno, výhled z dílny fondu se od našeho příliš neliší. A není divu: misi jeho expertů v rámci svých konzultací s různými českými prognostickými týmy, které jako obvykle koordinovala ČNB, jsme jako obvykle (v rámci našich dobrých vztahů s ČNB) uvítali i v České spořitelně.
Mouchy vládního návrhu státního rozpočtu na příští rok
Dnes má Poslanecká sněmovna začít projednávat vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2025. Předsedkyně klubu poslanců ANO Alena Schillerová ale podle svého včerejšího vyjádření chce navrhnout sněmovně, aby vrátila návrh vládě k přepracování. Odkázala se při tom na nedávnou zprávu Národní rozpočtové rady, podle níž návrh obsahuje de facto schodek o několik desítek miliard větší, než je oficiální číslo v návrhu, a tudíž hrozí porušení zákonného limitu na strukturální deficit.
- Připomeňme si, kde vidí NRR problém a v jakém rozsahu:
- Výnos z prodeje emisních povolenek je nadhodnocený (cca 10 mld. Kč),
- Část příjmů z odvodů organizací s přímým vztahem ke státu použitelná pro stanovení maximálního objemu rozpočtových výdajů je nadhodnocená (5 mld. Kč),
- Výnos z poplatku na podporu obnovitelných zdrojů je nižší než objem dotací plynoucí z aktuálně platného znění příslušného zákona,
- V návrhu není dost peněz na pokrytí nárůstu platů nepedagogických pracovníků,
- V návrhu není dost peněz na pokrytí nárůstu důchodů (5 – 7 mld. Kč),
- Navýšení navrhovaných výdajů (a tedy schodku) v příštím roce v důsledku letošních zářijových povodní není s dostatečnou silou účelově svázáno s výdaji plynoucím z těchto povodní, a proto nelze toto navýšení vyjmout z výpočtu strukturálního schodku (10 mld. Kč).
Vládní návrh odhaduje pro rok 2025 strukturální deficit ve výši 2,25 % HDP; zákon požaduje maximálně 2,25 % HDP. Rozdíl ve výši 0,25 % HDP představuje zhruba 21 mld. Kč. Je tedy zřejmé, že pokud všechny výtky NRR platí a zůstaly by v platnosti, návrh by byl jednoznačně v rozporu se zákonným požadavkem.
Autor: Michal Skořepa, analytik České spořitelny