05. 11. 2024
USA jdou volit, výsledky mohou být překvapivé a sčítání hlasů dlouhé
A jdeme do finále. Extrémně napínavá americká volební sága směřuje k rozuzlení, které může být pro řadu finančních trhů mimořádně důležité. Připomeňme tedy, že volební místnosti v prvních důležitých státech by se měly uzavřít v úterý o půlnoci, přičemž jako obvykle budou nabíhat průběžné volební výsledky již během následujícího (středečního) rána. V optimálním případě bychom jméno příštího prezidenta mohli znát již před začátkem evropského obchodování.
To je ovšem zkušenost spíše z voleb před rokem 2020. Při vyrovnanosti letošních předvolebních průzkumů a odhodlání obou stran eventuálně hrozí již spočítané výsledky napadnout, zejména v rozhodujících státech jako je Pensylvánie a Georgie budou hlasy definitivně dopočítány až za několik dní.
Jestliže při volbě prezidenta se můžeme dočkat různých prodlení při sčítání hlasů, tak v případě voleb do dolní sněmovny Kongresu mohou být průtahy možná ještě delší. Přitom právě volby do Kongresu mohou být naprosto klíčové, zejména pro dlouhé dolarové úrokové sazby a tím nepřímo i pro řadu aktiv. Síla (a možná i směr) tržní reakce bude determinována právě tím, zdali se nový prezident bude moci opřít o podporu obou komor Kongresu.
Jaké jsou tedy podle nás povolební scénáře a jejich hospodářsko-politické implikace? Vzhledem k tomu, že počítáme s tím, že Senát přejde do rukou republikánů, vidíme realisticky tři následující volební scénáře s níže uvedenými implikacemi:
- Scénář nazvaný pracovně jako “nespoutaný Trump” značí, že republikáni ukořistí nejen Bílý dům, ale i celý Kongres. Znamenalo by to nejen uvalení nových cel (Evropu nevyjímaje), ale i dodatečnou fiskální expanzi, a tedy i podstatně vyšší dolarové úrokové sazby.
- Scénář, který pracovně nazýváme jako “Trump v řetězech”, počítá s tím, že republikáni sice získají Bílý dům a Senát, ale Sněmovna reprezentantů připadne demokratům. Donald Trump tak sice bude schopen implementovat nová cla, ale demokraté nedovolí nové daňové škrty a tlak na růst dolarových sazeb vyšumí.
- Potenciálně nejvíce pozitivní pro evropské trhy by pak mohl být výsledek, kdy Kamala Harrisová zvítězí (a demokraté by zřejmě získali i Dolní komoru). Pro EU by z pohledu obchodní politiky nedošlo k žádným negativním změnám a fiskálně by takový výsledek byl rovněž neutrální (tudíž USD sazby by mohly jít dolů).
Výše uvedená povolební kuchařka je samozřejmě extrémně zjednodušující, a nakonec se nemusí vůbec realizovat (k tomu viz více zde: https://vimeo.com/1012373239?share=copy#t=0 ). Takticky je však každopádně dobré se připravit na nárůst volatility, který může minimálně v noci na středu přinést velmi atraktivní tržní příležitosti.
Autor: Jan Čermák, analytik ČSOB