05. 11. 2024
Přinese výsledek amerických voleb korekci zlata?
Před americkými volbami pokračuje rekordní vzestup zlata. Volby jsou považovány za značně rizikovou událost, která může vyvolat tržní reakci, zejména pokud nevyhraje Trump, jak se očekává. Jen v říjnu zlato posílilo o 5 % a od počátku roku dokonce o 34 %. Lepší už je jen stříbro, které si polepšilo o 42,3 %. To vyvolává obavy z neudržitelných zisků a možného poklesu.
V současnosti nepanuje kolem zlata a stříbra žádná euforie. Silně posilují prostě proto, že investoři hledají bezpečná aktiva z obav před finanční nestabilitou. Kvůli geopolitickému napětí se zvýšila poptávka po spolehlivých investicích, za výraznou poptávkou centrálních bank stojí dedolarizace a čínští investoři se obracejí ke zlatu kvůli problémům na realitním trhu a nízkému úročení úspor. V poslední době navíc, jak už bylo zmíněno, roste nejistota kolem amerických prezidentských voleb. A Fed i jiné centrální banky snižují sazby, takže klesají náklady na držení neúročených aktiv, jako jsou zlato a stříbro.
Za zmínku stojí také fakt, že zlato nereaguje na deeskalaci na Středním východě, která je patrná z cen ropy – ty se minulé pondělí propadly nejvíc za poslední dva roky. To nás vede k závěru, že investoři posilování zlata čím dál víc vnímají jako zajištění proti případnému Trumpovu drtivému vítězství v amerických volbách, kdy by jedna politická strana, v tomto případě republikáni, 5. listopadu ovládla Bílý dům i Kongres. Rostoucí pravděpodobnost tohoto scénáře zvýšila i výnosy z amerických dluhopisů. Nejde jen o obavy z vládního rozhazování, které by zvýšilo poměr státního dluhu k HDP, ale i o strach z inflace kvůli dovozním clům a geopolitickým rizikům.
Navíc je trh dál pevně přesvědčen, že americké Federální rezervy na své schůzce 7. listopadu ohlásí další snížení sazeb o 25 bazických bodů, čímž dál podpoří poptávku po zlatých ETF fondech. Celkový objem zlatých ETF držených investory dosáhl svého minima v květnu letošního roku, po dvou letech čistého výprodeje. Teprve pak se západní investoři k ETF konečně vrátili jako kupci, zatímco od roku 2022, kdy Federální rezervy začaly agresivně zvyšovat sazby, byly čistými prodejci. Další informace o poptávkových trendech naleznete v nedávno publikované zprávě Světové rady pro zlato Gold Demand Trends Q3 2024 („Zlaté poptávkové trendy ve 3. čtvrtletí roku 2024“).
Nic netrvá věčně, takže i poté, co zlato tak rekordně posílilo, může dojít k výrazné korekci – například po 5. listopadu, pokud voliči nepředají klíče k Bílému domu i Kongresu jedné straně. Dokud však uvedené důvody pro držení zlata nezmizí, přetrvá i vyhlídka na další růst cen. Podle nás je tu v nadcházejícím týdnu riziko korekce o 100 i více USD. Ovšem jak ukazuje níže uvedený graf, najde zlato podporu na 2685 USD. K výrazně hlubšímu propadu by byl asi nutný průlom pod 2600 USD, protože tehdy by začaly likvidovat své pozice hedgeové fondy, které drží na trhu s futures dlouhé pozice v objemu zhruba 24 milionů uncí.
REKLAMA
Co na to trh s opcemi?
Při pohledu na deset nejčastěji obchodovaných opčních striků na futures na zlato a stříbro za poslední týden vcelku nepřekvapivě zjistíme, že převažuje důraz na býčí strategie. Zajímavé je však mírné upřednostňování stříbra, které se ve srovnání se zlatem obchoduje poměrně levně. Současných 50 USD je o třetinu méně než rekord z roku 2011. Z tabulky vidíme, že osm z deseti nejobchodovanějších striků jsou call opce, zejména za 35 a 40 USD, které vyprší 25. listopadu. Ve zlatě se začaly sem tam objevovat i striky put opcí, protože se obchodníci zajišťují proti propadu, který může po rekordním vzestupu následovat. Nejobchodovanější strike je call opce za 2900 USD, která také vyprší 25. listopadu, ale poptávka je i po put opcích za 2650 a 2600 USD.
Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank