CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

13. 11. 2024

1 komentář

Prašivé dluhopisy: Bezpečné investice začínají rozpoznáním rizik

 

S poklesem úrokových sazeb nabírají na popularitě opět dluhopisy, které mohou přinést investorům zajímavé zhodnocení. Jak ale rozpoznat tzv. „prašivé dluhopisy“ a čemu se raději vyhnout?

Loading



 

„Prašivý dluhopis lze poznat podle několika varovných znaků. Nejčastěji má vysoký výnos, který slibuje neobvykle atraktivní zisky, což může být signál vysokého rizika. Emitent takového dluhopisu často nemá stabilní finanční zázemí,“ komentuje Martin Novák z Broker Consulting.

S tím se ztotožňuje také Jiří Šindelář ze společnosti MONECO: Často zde jako emitent vystupuje společnost s velmi krátkou nebo žádnou historií, která navíc bývá hodně zadlužená. Pokud investor zjistí, že jde o společnost založenou před několika měsíci či nedokáže najít účetní závěrku firmy, mel by dluhopis okamžitě shodit ze stolu.“

Obecně však platí, že drobným investorům mohou některé náznaky nevhodné investice do dluhopisů uniknout. Daleko jistější a bezpečnější cestou je investice do dluhopisových fondů, u kterých je profesionální portfolio manažer a kde je zajištěno široké rozložení investic.

Na co si dát pozor

Chybami se člověk učí, a dvojnásobně platí toto známé české rčení ve světě investic. Nicméně pokud se jako začínající investoři budete řídit základními pravidly, můžete předejít alespoň některým ztrátám.

REKLAMA

Absolutní základem je říct si, proč vlastně investujete? Jinak postupujete, když si investujete na rentu a jinak, když připravujete peníze na pořízení nového bytu za 5 let. Od toho se totiž odvíjí volba vhodné investiční strategie. Začínající investoři se docela často místo volby vhodné investiční strategie snaží časovat trh, vybrat si nějakou „zázračnou investici“ nebo činí investiční rozhodnutí na základně informací z běžných médií. Vše to má společného jmenovatele – touhu po rychlém zbohatnutí. A ta velmi často vede k opaku. Základem zdravého přístupu, který nakonec funguje nejlépe, je sestavení správného portfolia. To by mělo být vždy dobře a rozumně diverzifikované a zejména respektovat investiční horizont a rizikový apetit investora,“ vysvětluje Martin Novák. 

Investoři si také často neuvědomují jednu zásadní věc. U dluhopisů, které nejsou obchodovány na trhu, je jejich prodej velmi obtížný. Pokud potřebují likviditu, musí sami vyhledat protistranu ochotnou dluhopis odkoupit. Před investicí do konkrétního dluhopisu lze také důrazně doporučit prověřit emitenta, tedy jeho finanční historii, stabilitu a analyzovat jeho ekonomické výsledky.

Investoři často touží po maximálním výnosu a nulovém riziku. To je přitom něco, co v praxi neexistuje. Zosobněním toho, jak funguje uvažování části investorů, představují právě již zmiňované prašivé dluhopisy. Spousta lidí podlehne iluzi, že za nulové riziko dostane skvělý výnos. Na akciovém trhu je častou chybou, tendence nakupovat v době, kdy jsou akcie na vrcholu, a při korekci prodávat. Správný postup je přitom přesně opačný,“ doplnil Jiří Šindelář.

Jak e budou dluhopisy vyvíjet?

Vývoj dluhopisů bude záviset především na úrokových sazbách a na poklesu sazeb centrálních bank. Pokud bude současný trend snižování sazeb pokračovat, budou z toho dluhopisy těžit. Otázkou však zůstává, do jaké míry se už tento pokles odrazil v současných výnosech. V dlouhodobém horizontu bude záležet na tom, na jaké úrovni se sazby ustálí. Pokud by se centrální banky vrátily k nulovým sazbám, výnosy u státních i firemních dluhopisů by byly spíše omezené. Naopak, pokud centrální banky ponechají sazby nad nulou, výnosy dluhopisových fondů mohou zůstat atraktivní, i když možná ne tak vysoké jako nyní,“ predikuje Jiří Šindelář.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Zkontrolujte si před koncem roku, zda vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění

Do konce roku zbývá už jen několik dnů. Vyplatí se proto věnovat pár minut kontrole, zda za letošní rok využijete všechny výhody doplňkového penzijního spoření, stavebního spoření nebo letošní novinky – dlouhodobého investičního produktu. Zkontrolujte si, jestli vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Riki

    16 listopadu, 2024

    Hezký článek. Z praxe mi vychází, že prašivý je každý čtvrtý ař pátý. Právě včera jsem dostal oznámení o podání obžaloby vůči emitentovi takového dluhopisu za obří zpronevěru. Uvidíme, co se stane … …

    Odpovědět