CZK/€ 25.290 -0,02%

CZK/$ 23.949 +0,15%

CZK/£ 30.335 +0,31%

CZK/CHF 27.076 -0,13%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024

0 komentářů

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

 

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí dominový efekt v celé globální ekonomice. Podívejte se nyní na několik příkladů, které si zaslouží pozornost.

Loading



 

Státní převrat v Nigeru a nestabilita v západní Africe

Politická nestabilita po převratu v Nigeru v červenci 2023 prohloubila rostoucí problémy v regionu. Niger je klíčovým hráčem v produkci uranu, která je rozhodující pro globální energetické trhy, zejména pro jadernou energetiku v Evropě i mimo ni. Převrat a riziko regionální eskalace by mohly ovlivnit dodávky uranu, což by vedlo ke skokovému nárůstu cen a narušení v odvětvích jaderné energetiky.

Ceny uranu od převratu prudce vzrostly v důsledku obav z přerušení dodávek. Pokud se nestabilita rozšíří do sousedních zemí, jako je Mali, Burkina Faso nebo dokonce Nigérie, mohlo by to mít dopad na širší trhy se surovinami, zejména s ropou, plynem a nerostnými surovinami. Investoři by měli věnovat pozornost cenám komodit a volatilitě v energetickém sektoru spojené s tímto regionem.

Politická nestabilita v Latinské Americe (Peru a Ekvádor)

Politická nestabilita a sociální nepokoje v Peru a Ekvádoru, které jsou klíčovými vývozci komodit, jako je měď a ropa, vytvořily rizika pro globální dodavatelský řetězec. V Peru vedly protesty a nestabilita po svržení bývalého prezidenta Pedra Castilla k významnému narušení výroby mědi, která je klíčovým zdrojem pro globální technologie a výrobu elektromobilů.

Měď je nepostradatelným materiálem pro přechod na čistou energii a Peru je druhým největším producentem tohoto kovu na světě. Dlouhodobé přerušení dodávek by mohlo vést k výpadkům zásobování a vyšším cenám, což by mělo dopad na průmyslová odvětví závislá na mědi, od technologií až po elektromobily. Investoři do komodit a souvisejících akcií by měli mít tato narušení na paměti.

REKLAMA

Napětí v Jihočínském moři

Jihočínské moře zůstává jedním z nejspornějších regionů na světě, kde se překrývají územní nároky Číny, Vietnamu, Filipín a dalších zemí. Ačkoli se toto napětí v Evropě ne vždy dostává na titulní stránky novin, má významné důsledky pro globální obchod. Tento region je důležitou námořní trasou, kterou prochází přibližně 30 % světového lodního obchodu.

Jakýkoli vojenský střet nebo blokáda v Jihočínském moři by způsobily velké narušení globální lodní dopravy, což by mělo dopad zejména na dodavatelské řetězce v oblasti technologií, výroby a energetiky. V případě investic je tedy třeba sledovat vývoj v této oblasti, protože napětí by se mohlo kvůli agresivním územním nárokům Číny vystupňovat, což by mělo dopad na globální obchod a náklady na lodní dopravu.

Konflikt v Súdánu a jeho dopad na globální dodavatelské řetězce

Probíhající občanský konflikt v Súdánu zůstal globálními investory v podstatě nepovšimnut, má však významné důsledky pro východoafrické a blízkovýchodní obchodní trasy. Súdán je také klíčovým vývozcem zlata a konflikt narušuje jeho produkci a vývoz, což má dopad na globální dodávky.

Konflikt by mohl zvýšit ceny zlata, jelikož nestabilita snižuje nabídku, zatímco investoři spěchají ke zlatu jako k bezpečnému aktivu vzhledem k širším geopolitickým rizikům. Kromě toho je poloha Súdánu podél Rudého moře kritická pro obchod a dlouhodobá nestabilita by mohla ovlivnit námořní dopravu, zejména dodávky ropy.

Politická nestabilita Pákistánu

Přetrvávající politická nestabilita Pákistánu, kterou zhoršují hospodářské potíže a napětí se sousední Indií, představuje riziko pro celý jihoasijský region. Vzhledem ke křehké ekonomice a citlivému geopolitickému postavení by jakákoliv výrazná eskalace, například vojenské napětí s Indií nebo vnitřní nepokoje, mohla mít širší regionální důsledky.

Tato nestabilita tedy ovlivňuje nejen místní trhy, ale také širší obchodní dynamiku v jižní Asii. Investoři s expozicí vůči rozvíjejícím se trhům v tomto regionu by měli být obezřetní, protože náhlé změny v politickém vedení nebo regionální vojenská eskalace by mohly vyvolat volatilitu jihoasijských aktiv, zejména v odvětvích, jako je textilní průmysl, zemědělství a zpracovatelský průmysl.

Závěr

Investoři si musí zachovat globální perspektivu a při správě portfolií brát v úvahu i tyto méně viditelné konflikty, zejména pokud ovlivňují kritické dodavatelské řetězce, jako jsou energetika, komodity a námořní cesty.

Autoři: Finanční analytici investiční platformy a aplikace provozované společností Freedom24

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Bitcoin dosahuje nového historického maxima díky pokračující rally po volbách

Bitcoin minulou středu dosáhl nového historického maxima 93 480 dolarů, což je výsledek dynamiky po amerických prezidentských volbách, která nadále podporuje trhy s kryptoměnami. S rostoucí cenou bitcoinu také celková tržní kapitalizace kryptoměn stanovila nové historické maximum ve výši 3,05 bilionu dolarů, čímž překonala hodnotu zaznamenanou na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *