CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.970 +0,33%

CZK/£ 30.269 -0,10%

CZK/CHF 27.012 +0,31%

18. 11. 2024

0 komentářů

Průmyslová inflace nehrozí, naopak zemědělská poskočila

 

Ceny tuzemských průmyslových výrobců vykázaly v průběhu října meziměsíční nárůst o 0,1 %, což odpovídá meziročnímu zvýšení o 0,8 %. Výsledek tak mírně zaostal za očekáváním trhu, který vyhlížel hodnotu 1,0 %. V zemědělství dosáhla výrobní inflace 6,9 % meziměsíčně a 2,4 % meziročně, ve stavebnictví 0,3 % meziměsíčně a 2,3 % meziročně a u tržních služeb pro podniky 0,5 % meziměsíčně a 3,6 % meziročně.

Loading



 

Meziměsíčně rostly ceny nejsvižněji v odvětví počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (1,1 %), nápojů (1,0 %) a ostatní těžby a dobývání nerostných surovin (0,9 %), naopak největší pokles hlásí sektor ropy a zemního plynu (-2,8 %), tiskařských a nahrávacích služeb (-1,9 %) či chemických látek a přípravků (-0,9 %).

Meziročně byla inflace nejsilnější u vody (9,2 %), ostatní těžby a dobývání nerostných surovin (5,0 %) a elektřiny, plynu a páry (4,7 %), na opačném konci nalezneme ropu a zemní plyn (-25,9 %), černé a hnědé uhlí (-4,3 %) či chemické látky a přípravky (-3,1 %). S přihlédnutím k vahám jednotlivých odvětví byla průmyslová inflace tažena hlavně odvětvím elektřiny, plynu a páry (příspěvek 0,9 procentního bodu), snižoval ji naopak sektor černého a hnědého uhlí (-0,1pb).

Průmyslová inflace zůstává velmi umírněná, což potvrzuje dosavadní předpoklad, že ani spotřebitelská inflace zboží by neměla vážněji zahrozit. Výjimku ovšem představují potraviny, kde se patrně k dalšímu zdražování schyluje. Potravinářský sektor jako celek sice prozatím výraznějším růstem nákladů netrpí, ovšem skokové zvýšení cen v zemědělství naznačuje, že v nadcházejících měsících zde inflační tlaky budou narůstat.

Podobně jako ve spotřebitelském sektoru pak i v tom firemním zůstávají problematické služby, kde se inflace pohybuje nad 3 procenty a nevykazuje výraznější tendenci k uklidňování. Roste tedy pravděpodobnost, že se i na začátku roku 2025 bude tuzemská spotřebitelská inflace pohybovat v horní polovině tolerančního pásma České národní banky, která tak bude na svém prosincovém zasedání velmi zvažovat, zda přikročit k dalšímu snížení úrokových sazeb.

Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Je ESG investování mrtvé? Vzestup a pád udržitelného investování

Investování do ESG (Environmental, Social, and Governance) v posledním desetiletí změnilo podobu financí. Původně slibovalo investorům způsob, jak podpořit společnosti, které se zabývají globálními problémy, jako je změna klimatu, sociální nerovnost a odpovědnost podniků, a zároveň usilovat o solidní výnosy. S rostoucím zájmem o odpovědné investování přilákaly […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *