19. 11. 2024
Zemědělské ceny a ceny služeb představují inflační riziko
V říjnu se ceny průmyslových výrobců meziměsíčně nepatrně zvýšily o 0,1 %. Data jsou v souladu s naším odhadem. Meziročně tak byly výrobní ceny v průmyslu vyšší o 0,8 %, což je sice oproti září mírné zrychlení, stále ale jde o velmi nízkou hodnotu. V cenách průmyslových výrobců se negativně projevuje slabý vývoj německé ekonomiky a nižší ceny ropy (aktuálně brent zhruba 72 dolarů, když v červenci to bylo zhruba 87 dolarů za barel).
Pro příští rok čekáme jen velmi mírný růst výrobních cen v průmyslu. Na jedné straně by sice mělo dojít k oživení německé ekonomiky, to by ale mělo být pozvolné a nemělo by tak být příliš proinflační. U ropy je riziko vychýleno směrem dolů, když se očekává růst těžby ropy v USA, a navíc může dojít ke zvýšení objemu těžby také v Saúdské Arábii. Naopak ve směru vyšších výrobních cen v průmyslu by měl působit především růst mezd a rizikem je i globální a geopolitický vývoj.
Ceny zemědělských výrobců se meziměsíčně zvýšily o výrazných 6,9 %. V meziročním vyjádření se tak jejich vývoj dostal již na 2,4 %. V poslední době začaly ceny potravin znatelně růst a nejnovější data zemědělských cen v tomto trendu pokračují. Celkově tak může vývoj cen zemědělských výrobců představovat nemalé proinflační riziko, které může ovlivnit nastavení měnové politiky ve směru pomalejšího snižování sazeb. Na druhou stranu jsou zemědělské ceny značně rozkolísané a v minulosti se často stávalo, že po výrazném meziměsíčním růstu přišel opačný pohyb hned další měsíc. Proto pro listopad čekáme korekci směrem dolů, nicméně to ale nemění celkový pohled na postupný růst cen (v průměru).
Ceny stavebních prací se meziměsíčně zvýšily o 0,3 %. Meziroční růst tak zrychlil na 2,3 %. Po celý letošní rok se inflace cen stavebních prací drží kolem 2 %, což je odrazem odeznění předchozího inflačního šoku a slabého makro vývoje z poslední doby. Pozvolné oživení české ekonomiky a očekávaný kladný vliv nižších úrokových sazeb na investice by se měl postupně odrazit v mírném zesílení inflace ve stavebnictví; na druhou stranu by nemělo jít o nic dramatického. Nejistota ale zůstává zvýšená především z důvodu geopolitického vývoje a jeho možného vlivu na ceny komodit a materiálů.
Vývoj cen služeb představuje v české ekonomice jeden z hlavních proinflačních faktorů. To se netýká jen cen služeb v rámci spotřebitelských výdajů, ale i u cen služeb pro podniky. Ačkoliv oproti 4,9% inflaci u cen tržních služeb z února došlo k určitému zvolnění, současná 3,6% inflace je stále velmi výrazná. To vedle cen v zemědělství představuje druhé významné proinflační riziko. V meziměsíčním vyjádření se zvýšily ceny tržních služeb o 0,5 %.
Autor: Jiří Polanský , analytik České spořitelny