CZK/€ 25.295 -0,24%

CZK/$ 24.093 -1,01%

CZK/£ 30.315 -0,49%

CZK/CHF 27.125 -0,57%

25. 11. 2024

0 komentářů

Německá studená sprcha poslala eurodolar nejníže od roku 2022

 

Páteční “studená sprcha” z Německa poslala eurodolar na okamžik pod 1,04 EUR/USD – nejníže od roku 2022. Index nákupních manažerů (PMI) v Německu spadl v listopadu na 47,3 bodu (9měsíční minima) a stáhl s sebou i náladu v celé eurozóně (48,1 bodu). Situace vypadá na většině front dosti neutěšeně.

Loading



 

Průmyslová odvětví jsou již několik měsíců v setrvalém útlumu, novinkou je však výrazné zhoršení nálady v sektoru služeb. Z předběžných komentářů doprovázejících PMI vyplývá, že sektor služeb nemá ani tak potíže se slabou spotřebitelskou poptávkou jako spíše se slábnoucí poptávkou průmyslových odvětví – bude se tak pravděpodobně vedle podnikových služeb (marketing, konzultační služby) jednat o logistiku. V průmyslu se navíc setrvalý útlum začíná projevovat i na trhu práce, kde došlo podle průzkumu k nejvýraznější redukci zaměstnanců od srpna 2020.

Stávající evropský pesimismus pravděpodobně jen částečně odráží obavu z restartu obchodních válek po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Jednak proto, že “obchodně zranitelný” průmysl tentokrát nestál za zhoršením celkové nálady a na vině jsou spíše služby. Současně proto, že ze strachu z obchodních válek paradoxně může nejprve docházet k efektu předzásobení, který by dočasně mohl průmyslu pomoci.

Celkově čísla vedla k poklesu evropských výnosů a ke koketování trhů s možností prosincového snížení sazeb v eurozóně o 50bps. Proti tomu mohou kromě jiných faktorů hovořit paradoxně přetrvávající inflační tlaky, na které poukazují ostatně i indexy nákupních manažerů. Nehledě na slabé nové objednávky a propouštění v průmyslu ceny vstupů i výstupů zejména v sektoru služeb zrychlují.

I když ECB sníží sazby v prosinci pravděpodobně “jen” o 25bps, mizerná listopadová čísla z Německa mohou být důležitým jazýčkem na vahách pro Českou národní banku. Centrální bankéři jsou rozpolceni mezi zastánce “pauzy” a příznivce pokračujícího snižování sazeb. Poslední německá čísla spíše ukazují, že alternativní scénář slabé eurozóny a nižších sazeb nemusí být zcela “mimo realitu”.

Autor: Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *