CZK/€ 25.295 -0,24%

CZK/$ 24.093 -1,01%

CZK/£ 30.315 -0,49%

CZK/CHF 27.125 -0,57%

25. 11. 2024

0 komentářů

Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku

 

Rok 2024 už je téměř u konce, pro pracovní trh ale stihl přinést významné výzvy. Mnoho lidí se totiž ocitlo v situaci, kdy museli neplánovaně čelit ztrátě příjmu. Martin Pejsar dává události posledních měsíců do kontextu a zároveň radí, jak se před riziky výpadku financí chránit.

Loading



 

V letošním roce vidíme výrazný nárůst pojistných událostí ztráty zaměstnání i zrušení živnosti. Oproti předchozímu roku 2023 lze u ztráty zaměstnání spatřit nárůst o 20 % a u živnostníků dokonce o 50 %. Mezi klienty, kteří nám letos hlásí ztrátu příjmu, lehce převažují muži, u živnostníků jsou v naprosté většině.

Věkové zastoupení je poměrně rovnoměrné, nejméně je mladých od 19 do 25 let. Největší zastoupení, celkem 28 %, registrujeme ve věkové skupině mezi 45 až 54 lety. Je zajímavé, že druhou nejohroženější je mladší věková skupina, tedy lidé ve věku 25 až 34 let, což vyvrací běžný mýtus, že ztráta zaměstnání ohrožuje především starší lidi před důchodem. Ve zmíněné mladší skupině je také výraznější zastoupení mužů, zatímco ženy v tomto věku často využívají rodičovské dovolené a nejsou tak přímo ohroženy ztrátou příjmu.

Co se týká regionu, jednoznačně převažují klienti ze Severní Moravy, odkud pochází 30 % ze všech, kteří nám letos nahlásili ztrátu příjmu. Ostatní regiony jsou pak zastoupeny rovnoměrně, nejnižší hodnotu ovšem vykazuje hlavní město Praha, kde u nás řeší ztrátu příjmu asi 7 % klientů.

Nejčastěji ztráta zaměstnání postihovala klienty ze sektoru služeb a logistiky, bankovnictví, těžkého průmyslu, ale i dopravy a automobilového průmyslu nebo maloobchodu. Hlavními důvody k ukončení pracovního poměru v těchto oborech byly podle hlášení našich klientů nadbytečnost a zdravotní důvody zaměstnanců.

REKLAMA

Jak se na podobné situace připravit?

Ztráta zaměstnání může znamenat nejen okamžitý výpadek příjmů, ale také dlouhodobé finanční komplikace. Právě proto je důležité zvážit kroky, které vám v případě, že přijdete o práci i příjem, mohou ulehčit situaci.

Nejprve doporučujeme vytvořit si finanční rezervu, ideální je mít stranou alespoň 3 až 6 měsíčních platů. Dále je na místě zvážit pojištění – pokud máte finanční závazky, pak ideálně pojištění schopnosti splácet. Díky němu vám pojišťovna v případě výpadku příjmu pomáhá se splácením půjčky nebo například hypotéky.

Autor: Martin Pejsar, ředitel produktu a marketingu

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Jak je na tom první dáma s důchodovým zabezpečením a co se má změnit

V diskusích téměř nepovšimnuta zůstala otázka zdravotního a důchodového pojištění předchozích a současné manželky prezidenta republiky. První dáma v minulosti ani v současnosti nedostávala a dosud nedostává za výkon své funkce žádný plat, i když se od ní očekává, že opustí stávající zaměstnání, aby mohla plnit řadu protokolárních úkolů a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 11. 2024

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Zprostředkování pojištění čeká malé zemětřesení

Poskytovatelé zboží a služeb, kteří budou svým zákazníkům nabízet možnost pojištění, mohou nově podléhat zákonu o distribuci pojištění a zajištění. Soudní dvůr Evropské unie totiž aktuálně rozhodl, že pod pojem „zprostředkovatel pojištění“ spadá právnická osoba, která svým zákazníkům nabízí, aby se účastnili skupinového pojištění, které předem uzavřela s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *