CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

09. 12. 2024

0 komentářů

Průmysl na vlnách „nerůstu“

 

Tuzemská průmyslová výroba v průběhu října oproti předchozímu měsíci vykázala pokles o 0,7 %, což odpovídá meziročnímu snížení o 2,1 %. Výsledek tak poměrně výrazně zaostal za očekáváním trhu (-0,6 %). Objem nových zakázek meziročně vzrostl (2,0 %), a to jak díky těm ze zahraničí (3,1 %) tak z tuzemska (0,2 %). Evidenční počet zaměstnanců se v průmyslu meziročně snížil o 2,0 %, jejich průměrná měsíční mzda se zvýšila o 7,2 %.

Loading



 

Meziměsíčně nejvíce poklesla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (-10,1 %), výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků (-9,4 %) a opravy a instalace strojů a zařízení (-8,6 %). Naopak zlepšení hlásí podpůrné činnosti při těžbě (15,0 %), ostatní těžba a dobývání (5,8 %) či výroba chemických látek a chemických přípravků (5,1 %).

Meziročně zaznamenaly nejhlubší pokles opravy a instalace strojů a zařízení (-20,6 %), výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (-11,1 %) a výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků (-8,5 %). Rostla naopak výroba usní a souvisejících výrobků (8,4 %), těžba a dobývání (5,2 %) či výroba potravinářských výrobků (4,2 %). S přihlédnutím k vahám jednotlivých odvětví na celkové průmyslové výrobě byl její pokles tažen zejména sektorem oprav a instalací strojů a zařízení (příspěvek -0,9 procentního bodu), opačným směrem pak působila nejvíce výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (0,4pb).

Mírně za odhady zaostala i bilance přeshraničního obchodu se zbožím, která v říjnu vykázala přebytek 11,0 mld. Kč, zatímco trh vyhlížel 15,8 mld. Kč. Největší kladný příspěvek dodala tradičně motorová vozidla (přebytek 62,6 mld. Kč), největší schodek naopak přinesl obchod se základními kovy (-16,7 mld. Kč).

Průmyslový sektor pokračuje v dosavadním trendu stagnace, když zpravidla v jednom měsíci vykáže mírný nárůst a v tom následujícím podobný pokles. Celkový objem výroby tak zůstává přibližně stejný, jako byl v lednu letošního roku, ale také již v dubnu roku 2017. Vzhledem k tragické kondici průmyslového sektoru v partnerském Německu ovšem lze tuto stagnaci hodnotit vlastně jako úspěch. Pro tuto chvíli se zdá, že v „nerůstu“ bude český průmysl pokračovat i v nejbližších měsících, o čemž svědčí relativně stabilní objem nových zakázek i vyznění indikátorů sentimentu z průmyslového sektoru. Za celý letošní rok pak pravděpodobně vykáže mírný pokles v okolí 1 procenta.

Autor: Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Proč jsou emoce v investování tak důležité?

Investování je mnohem více než jen otázka matematiky a výpočtů. Mnozí investoři však často opomíjejí emoce, intuici a myšlenkové zkratky, jejichž vliv či dopad na investiční rozhodnutí bývá zásadní. Přirozené lidské sklony, jako je sklon k nadměrnému sebevědomí nebo averze ke ztrátě, mohou výrazně ovlivnit investiční rozhodnutí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 12. 2024

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *