CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

10. 12. 2024

0 komentářů

Kolaps Ruské ekonomiky?

 

Měna Ruské federace již řadu týdnů oslabuje, a to navzdory poměrně restriktivní měnové politice tamní centrální banky. Ruský rubl se v posledních týdnech propadl na nejhorší úrovně od vypuknutí konfliktu na Ukrajině v březnu 2022. Jak si v současné situaci ruská ekonomika stojí a hrozí jí výrazný pád?

Loading



 

V roce 2025 plánuje Ruská federace výrazně zvýšit vojenské výdaje o 25 %, na 13,5 bilionu rublů (130 miliard eur). Při přepočtu na kupní sílu se jedná o částku odpovídající 350 miliardám eur. Tyto výdaje budou činit přibližně 8 % HDP, což je podobné jako v roce 2024, ale výrazně více než před invazí v roce 2021, kdy tvořily pouze 3,6 % HDP.

Nové náklady budou financovány zvýšením daní pro vysokopříjmové občany a firmy, spolu s vyššími poplatky za dovoz automobilů. Příjmy z energetického sektoru však klesají kvůli sankcím a nižším cenám komodit, přesto zůstává rozpočtový deficit stabilní na přibližně 2 % HDP.

Od 21. listopadu, kdy USA uvalily sankce na 50 ruských bank včetně Gazprombank, oslabil rubl vůči dolaru o 9 % a nyní se obchoduje kolem 105 rublů za dolar. Centrální banka reagovala pozastavením nákupů cizích měn a dalšími opatřeními ke stabilizaci měny.

Guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová však varovala, že ekonomika již vyčerpala dostupné zdroje, včetně lidských kapacit a výrobních kapacit. Hrozí stagnace kombinovaná s vysokou inflací, tzv. stagflace.

REKLAMA

Odborníci předpokládají, že v příštím roce dojde k dalším projevům přehřáté ekonomiky, zejména v podobě nedostatku klíčových komodit a potravin. Vládní stimulace vedla v některých sektorech k „válečnému boomu“, taženému růstem mezd bez odpovídající produktivity, což vytváří pouze iluzi ekonomického růstu.

Proti inflaci bojuje centrální banka vysokými úrokovými sazbami, ale tento přístup naráží na historické zkušenosti. Během předchozích válek, například mezi lety 1914 a 1917, čelilo Rusko prudkému růstu cen. Inflace tehdy dosáhla až 400 % ročně.

V roce 2025 by mohla nová vlna sankcí nebo pokles cen ropy vyvolat recesi a zvýšit zranitelnost ruské ekonomiky. Recesi by pravděpodobně doprovázel prudký růst cen, což by dále oslabilo hospodářskou stabilitu a prohloubilo ekonomické problémy země.

Autor: Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Proč jsou emoce v investování tak důležité?

Investování je mnohem více než jen otázka matematiky a výpočtů. Mnozí investoři však často opomíjejí emoce, intuici a myšlenkové zkratky, jejichž vliv či dopad na investiční rozhodnutí bývá zásadní. Přirozené lidské sklony, jako je sklon k nadměrnému sebevědomí nebo averze ke ztrátě, mohou výrazně ovlivnit investiční rozhodnutí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 12. 2024

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *