CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

04. 04. 2012

0 komentářů

Češi riskují a nevybírají si od koho si vezmou úvěr

 


 

Průměrně Češi při výběru úvěru osloví jen dvě úvěrové společnosti, aby zjistili, jakou mají nabídku úvěrů. Tím se ale sami připravují o možnost vybírat a porovnávat. To je hlavní zjištění telefonického průzkumu*, který v uplynulých dnech realizoval Navigátor bezpečného úvěru. A je to další příklad nedostatečné úrovně finanční gramotnosti obyvatel České republiky, kteří nevědí, že v případě úvěrových společností i bank mají nárok na předsmluvní formulář, který je zdarma a bez jakýchkoliv závazků. Právě zajištění tohoto předsmluvního formuláře a jeho porovnání od co největšího počtu poskytovatelů úvěrů umožní provést relevantní srovnání a získat úvěr nejen finančně nejvýhodnější, ale také úvěr s jasně nastavenými podmínkami.

„Doporučujeme všem, kdo uvažují o úvěru, aby oslovili co nejvíce úvěrových společností a srovnali nejen finanční kritérium (tedy o kolik celkem půjčku přeplatí), ale také nefinanční kritéria, tedy podmínky ve smlouvě, které se týkají především sankcí v případě včasného nesplacení úvěru. Teprve na základě tohoto porovnání je dobré se rozhodnout,“ říká Petr Teplý z EEIP, jeden ze spoluautorů studie Navigátor bezpečného úvěru a odborný asistent na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v Praze. „Je to stejné, jako když si například vybíráte televizi – nejprve si necháte ukázat více výrobků a teprve poté se rozhodujete. Přistupujte při výběru svého finančního partnera pro úvěr stejně odpovědně, špatným výběrem můžete ztratit mnohem více, než když si například špatně vyberete televizi. Špatnou televizi můžete reklamovat, zrušení podepsané nevýhodné smlouvy je však téměř nemožné,“ zdůrazňuje dále Teplý.

Průzkum Navigátora bezpečného úvěru také ukázal, že počet poptaných finančních společností se liší podle regionů. Nejlepších výsledků dosáhly Moravskoslezský a Středočeský kraj s Prahou, kde jsou větší města, a tedy také lepší vzdělání v oblasti financí. Tady si lidé vybírají průměrně téměř z tří nabídek. Naopak nejhůře v průzkumu dopadly kraje Karlovarský, Pardubický, Plzeňský a Zlínský, kde lidé vybírají maximálně ze dvou společností.

Zodpovědněji se při výběru úvěrové společnosti chovají muži, kteří si při zajišťování úvěru zjišťují více informací než ženy. Částečně je to dáno také tím, že v českých domácnostech jsou to nejčastěji právě muži, kdo se starají o finanční příjem rodiny. Rodinný stav žadatele o úvěr v počtu poptaných institucí vůbec nerozhoduje.

Dobrou zprávou naopak je výsledek průzkumu z pohledu věku respondentů. Mladí spotřebitelé si zjišťují více nabídek než spotřebitelé starší. Mladí jsou při výběru asertivnější a nebojí se říci si o jednotlivé nezávazné nabídky. Často k tomu využívají mimo jiné internet. „Toto je jednoznačně pozitivní trend, který ukazuje, že mladí lidé přistupují ke svým penězům zodpovědněji, než třeba generace jejich rodičů – jsou schopni více si uvědomovat rizika, která na ně při špatném výběru číhají, pracují s více informacemi a výběru správného finančního partnera jsou ochotni věnovat více času,“ uzavírá za Navigátora Petr Teplý z Univerzity Karlovy.

REKLAMA

*Telefonický průzkum realizovaný v rámci projektu Navigátor bezpečného úvěru oslovil celkově 467 dotázaných.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Michal Kovářík: Zbavte se špatných dluhů nebo se jich úplně vyvarujte

V jednom z předchozích článků (Investice do každé rodiny, budu to hájit klidně celé hodiny) jsem se snažil zdůraznit, jak důležité a nepostradatelné je v rámci práce se svým finančním rozpočtem investovat. Peníze pracují ve váš prospěch. Než však začnete investovat, je ještě dobré udělat pár kroků […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

22. 05. 2023

Insolvenční řízení Fair Credit pokračuje, lhůta pro přihlášení pohledávek je za svoji polovinou

Finanční potíže, které vedly ke krachu společnosti Fair Credit International, SE (dnes CEPO Green3, SE) ze skupiny Fair Credit, zasáhly zprostředkovaně celou řadu investorů. Investoři, kteří vlastní pohledávky vůči bývalému poskytovateli drobných půjček, jsou nyní v nepříjemné situace. Nemají jistotu, zda dostanou zpět své peníze, a zároveň […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 03. 2023

finanční zdraví dlužníka

Hlídejte si, komu půjčujete. Posouzení finančního zdraví dlužníka není radno podcenit

Podle expertů lze očekávat, že hlavní dopad růstu cen energií a úrokových sazeb na ekonomické výsledky firem teprve přijde. Řada podniků se tak může ocitnout v úpadku a věřitelé vymohou jen velmi obtížně (a pouze menší část) své pohledávky. Jaké informační zdroje lze využít pro hodnocení finančního […]

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

13. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *