11. 04. 2012
Subjekty:
Většina Čechů žijících v partnerství tvrdí, že jejich partner má alespoň přibližnou představu o výši jejich osobních úspor
Otevřenější jsou muži. Jen 10 % z nich přiznává, že partnerka nemá žádné informace o jejich osobních rezervách. Naproti tomu žen, které si myslí, že jejich partner nemá přehled o stavu jejich peněženky je dvojnásobek, tedy 20 %. Vysokoškoláci se většinou drží střední cesty a většina z nich uvádí, že partner má o jejich úsporách přibližný přehled.
ING Bank jako odborník na spoření radí: „Je dobré mít alespoň částečnou představu o finanční situaci partnerky nebo partnera. Zvlášť, pokud se dotyční rozhodnou žít spolu, vést společnou domácnost a přivést na svět děti. Na druhou stranu, ne zcela detailní vhled do osobních úspor umožňuje druhému z partnerů nečekané překvapení v podobě malé pozornosti nebo milého dárku.“ Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR doplňuje: „Alespoň částečná vzájemná informovanost o stavu účtů v domácnosti je užitečná i z důvodu lepší kontroly výdajů a ve finále i kvůli vyšší šanci vytvářet úspory. Nejpřehlednější je pak model, kdy jsou uspořené peníze obou z partnerů, tedy alespoň ty, které jsou oba schopni oželet, převedeny na spořicí účet. Zde jsou uloženy v bezpečí a mimo dosah, takže nelákají k bezhlavému utrácení. Navíc jsou lépe zhodnocovány než peníze na běžném účtu. Jejich zřízení a vedení bývá zdarma a můžete na ně kdykoliv ukládat jakoukoliv částku. Účtem, který takové parametry nabízí, je například ING Konto.“