CZK/€ 25.115 -0,08%

CZK/$ 24.368 -0,25%

CZK/£ 29.979 -0,55%

CZK/CHF 26.734 -0,21%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 01. 2025

0 komentářů

Jak se budou trhy chovat v roce 2025, když se blíží Trumpův nástup?

 

Donald Trump se připravuje na své druhé funkční období ve funkci prezidenta Spojených států a investoři bedlivě sledují, jak jeho návrat do Bílého domu ovlivní finanční trhy v roce 2025. V minulosti trhy vykazovaly citlivost na změny v administrativě, zejména pokud byly doprovázeny sliby zásadních ekonomických a regulačních změn.

Loading



 

S blížící se Trumpovou inaugurací se zdá, že finanční prostředí je připraveno na kombinaci optimismu a opatrnosti, neboť se očekává, že politika bude podporovat růst podniků a zároveň představovat rizika pro globálně exponovaná odvětví.

Případ pro tržní optimismus

Ekonomický program Donalda Trumpa tradičně zdůrazňuje ziskovost podniků, deregulaci a snižování daní – tedy pilíře, které mají tendenci povzbuzovat náladu investorů. Analytici předpokládají, že tato politika bude i nadále formovat hospodářskou strategii jeho administrativy a podpoří pozitivní výhled v konkrétních odvětvích, jako jsou technologie, bankovnictví a energetika.

Snížení korporátních daní, které bylo základním kamenem Trumpova předchozího funkčního období, zvýšilo čisté zisky mnoha společností. Pokud budou podobná opatření přijata i v roce 2025, mohou podniky zaznamenat zvýšenou ziskovost, což dále zvýší ocenění akcií. Investoři, zejména na akciovém trhu, budou pravděpodobně reagovat příznivě, protože snížení daňové zátěže se často promítá do vyšších výplat dividend a silnějších rozvah.

Dalším klíčovým faktorem, který by mohl stimulovat hospodářský růst, je Trumpův důraz na snižování regulačních překážek. Zmírněním omezení v odvětvích, jako je bankovnictví a energetika, by jeho administrativa mohla otevřít dveře expanzi a inovacím. Například uvolněné ekologické regulace mohou motivovat energetické společnosti k investicím do nových projektů, což může vést k růstu cen akcií v tomto odvětví.

REKLAMA

Navíc očekávání snížení sazeb Federálního rezervního systému v rámci Trumpovy prorůstové politiky by mohlo trhy dále podpořit. Nižší úrokové sazby obecně zlevňují půjčky, což podporuje podnikové investice a spotřebitelské výdaje. Snížené sazby často zvyšují atraktivitu akcií oproti cenným papírům s pevným výnosem, což poskytuje další vítr do plachet akciovému trhu.

Maxim Manturov, vedoucí investičního výzkumu ve společnosti Freedom24, říká, že: „S návratem Donalda Trumpa do prezidentského úřadu se finanční trhy mohou těšit na potenciální růst díky očekávání snížení daní a sazeb FEDu, deregulaci a zaměření na ziskovost podniků. Trumpova administrativa bude pravděpodobně upřednostňovat politiku, která zvýhodňuje velké korporace, zejména v sektorech, jako jsou technologie, bankovnictví a energetika. To by mohlo vést k optimismu na akciovém trhu, neboť investoři očekávají vyšší zisky díky nižším sazbám korporátních daní a snížení regulační zátěže.“

Širší ekonomické důsledky jsou však složitější. Zatímco některá odvětví mohou díky Trumpově politice prosperovat, jiná mohou čelit problémům, zejména ta, která jsou závislá na mezinárodním obchodu. Vyšší cla a možná odvetná opatření ze strany jiných zemí by mohla narušit dodavatelské řetězce a zvýšit náklady společností závislých na dovozu. Tato nejistota by mohla oslabit důvěru investorů v některá odvětví, zejména ta, která jsou významně vystavena globálním trhům. Celkově se sice očekává silná počáteční reakce trhu, ale trvalá výkonnost bude záviset na tom, jak efektivně dokáže Trump realizovat svůj ekonomický program tváří v tvář potenciální politické opozici.

Rizika protekcionismu

Zatímco Trumpova politika může vytvořit příznivé prostředí pro domácí podniky, jeho protekcionistický postoj by mohl přinést značné problémy pro průmyslová odvětví závislá na globálním obchodu. Mezi hlavní rizika patří vyšší cla, narušení dodavatelských řetězců a odvetná opatření obchodních partnerů, která mohou oslabit některá odvětví.

Trumpovo prosazování vyšších cel na ochranu domácích průmyslových odvětví by se mohlo obrátit proti němu zvýšením nákladů pro společnosti závislé na dovozu. Odvětví, jako je zpracovatelský průmysl a maloobchod, která jsou závislá na složitých globálních dodavatelských řetězcích, mohou čelit vyšším vstupním nákladům, což sníží ziskovost. Například automobilové společnosti, které dovážejí komponenty ze zahraničí, by mohly zaznamenat stlačení marží, což by vedlo ke snížení výkonnosti akcií.

REKLAMA

Odvetná opatření ze strany klíčových obchodních partnerů, jako je Čína a Evropská unie, by mohla zvýšit volatilitu trhu. Investoři mohou zaujmout opatrný přístup, zejména v odvětvích s významnou expozicí vůči mezinárodním trhům. Technologické společnosti, které často získávají značné příjmy ze zahraničních operací, mohou být obzvláště zranitelné vůči zvýšeným geopolitickým rizikům.

Smíšený pohled na investory

Rozdělení mezi Trumpovou proobchodní politikou a riziky spojenými s protekcionismem představuje pro finanční trhy smíšený výhled. Některá odvětví z toho mohou výrazně profitovat, zatímco jiná mohou mít potíže s překonáváním problémů spojených s izolovanějším ekonomickým přístupem.

Mezi vítěze patří technologické společnosti se silnými domácími aktivitami a omezenou závislostí na dovozu, které mají dobrou pozici k tomu, aby využily snížení daní a deregulaci. Dařit by se mohlo také bankovním institucím, jejichž ziskovost by mohly zvýšit nižší úrokové sazby v kombinaci se sníženým regulačním dohledem. Růst by mohl zaznamenat i energetický sektor, kde uvolnění environmentálních omezení podnítí nové projekty v tradičních energetických odvětvích, jako je ropa a plyn.

Naopak výrobní odvětví závislá na globálních dodavatelských řetězcích mohou čelit nepříznivým vlivům vyšších cel a obchodních sporů. Maloobchodní společnosti, které dovážejí zboží pro domácí prodej, by mohly zaznamenat zvýšené náklady, což by mohlo snížit ziskové marže. Také zemědělství se může setkat s potížemi, pokud zahraniční trhy zavedou odvetná cla, což by mohlo mít dopad na zemědělce silně závislé na vývozu.

Autor: Dmytro Spilka, finanční a technický spisovatel

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Index českého investora CII750: Podílové fondy zakončily rok pozitivní výkonností

Za minulý rok zaznamenal průměrný český investor zhodnocení v podílových fondech 9,01 %. Vyplývá to z Indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Swiss Life Select. Navzdory turbulentnímu tržnímu prostředí v roce 2024, které ovlivnily zejména významné politické události a změny úrokových sazeb, vykázaly podílové fondy pozitivní […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

07. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *