CZK/€ 25.115 -0,08%

CZK/$ 24.368 -0,25%

CZK/£ 29.979 -0,55%

CZK/CHF 26.734 -0,21%

08. 01. 2025

0 komentářů

Dokonalá bouře na trhu s americkými vládními dluhopisy

 

Rok 2025 začal pro americké vládní dluhopisy pěkně zostra. V předvečer velkých aukcí vládních cenných papírů naplánovaných na tento týden se rozjel výprodej, který vytlačil aukční výnos desetiletého dluhopisu na nejvyšší úroveň od roku 2007 a výnos třicetiletého dluhopisu nad 5 %. Dokonalá bouře, která se odehrává na trhu s americkými vládními dluhopisy má přitom nejen poptávkově-nabídkovou dimenzi, ale politický a cyklický rozměr.

Loading



 

Začněme hospodářským cyklem. Byl to před Vánocemi Fed, který skrze jestřábí prognózu upozornil, že optimistická očekávání zabudovaná ve výnosové křivce pro roky 2025 a 2026 nejsou realistická. Letos zveřejněná konjunkturální data prozatím dávají Fedu za pravdu, ale podstatné je si říci, že zatím nebyla k dispozici ta nejdůležitější (payrolls budou v pátek) a zcela prozatím absentují nová informace o inflaci.

Bavíme-li se o Fedu, tak se lze volným krokem posunout k nabídkové straně problému, kdy se americká centrální banka stále snaží zredukovat svoji bilanci, takže každý měsíc prodává dluhopisy za desítky miliard dolarů. Je přitom dost možné, že při obrovském federálním deficitu (blíží se 6 % HDP) a tudíž potřebě amerického ministerstva financí emitovat velké objemy dluhopisů, se státní autority dostaly již na samu absorpční schopnost trhu. To má přitom svoji politickou dimenzi, neboť odcházející Bidenova administrativa neudělala pro redukci schodku vůbec nic, přičemž ta přicházející – Trumpova – pokud mluví o rozpočtu, tak spíše v kontextu snižování daní.

A konečně zmiňme i stranu poptávky po amerických vládních dluhopisech, která mimo jiné i z geopolitických důvodů již není tak pestrá jako dříve. Zcela zmizeli dva velcí kupci v podobě Ruska a Číny, kteří nakupovali americké vládní dluhopisy do svých FX rezerv. V případě Číny dokonce může docházet k nuceným prodejům amerických dluhopisů, neboť centrální banka musí bránit kurz oslabujícího juanu a k tomu používá devizové rezervy, jež v poslední době klesají.

Jak to vše může skončit? V horizontu dní může dost dobře dojít k tomu, že poté, co proběhnou velké aukce (dnes odpoledne bude prodáván ještě třicetiletý papír), se situace zklidní a výnosy poklesnou. V delším horizontu – týdnů či měsíců – se může stát cokoliv s tím, že výnosově jsme post-covidových maxim prozatím nedosáhli. Na druhou stranu pro držitele amerických dluhopisů může být útěchou a konečnou instancí to, že extrémně vysoké “bezrizikové” úrokové sazby nakonec zlomí vaz rizikovým aktivům (v americkém případě akciím), což minimálně krátkodobě investory nasměruje do státních pevně úročených instrumentů.

Autor: Jan Čermák, analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Jak se budou trhy chovat v roce 2025, když se blíží Trumpův nástup?

Donald Trump se připravuje na své druhé funkční období ve funkci prezidenta Spojených států a investoři bedlivě sledují, jak jeho návrat do Bílého domu ovlivní finanční trhy v roce 2025. V minulosti trhy vykazovaly citlivost na změny v administrativě, zejména pokud byly doprovázeny sliby zásadních ekonomických a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 01. 2025

Index českého investora CII750: Podílové fondy zakončily rok pozitivní výkonností

Za minulý rok zaznamenal průměrný český investor zhodnocení v podílových fondech 9,01 %. Vyplývá to z Indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Swiss Life Select. Navzdory turbulentnímu tržnímu prostředí v roce 2024, které ovlivnily zejména významné politické události a změny úrokových sazeb, vykázaly podílové fondy pozitivní […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

07. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *