13. 01. 2025
Inflace vzrostla na 3 %, přesto potěšila
Tuzemská cenová hladina v prosinci roku 2024 meziměsíčně klesla o 0,3 %, což odpovídá meziroční inflaci v tempu 3,0 %, po listopadových 2,8 %. Jedná se o poměrně výrazné překvapení, když trh i Česká národní banka očekávaly shodně hodnotu 3,3 %. Průměrná inflace v roce 2024 tak dosáhla úrovně 2,4 %, tedy nesrovnatelně méně, než o rok dříve (10,7 %). Česká koruna v bezprostřední reakci vůči euru odepsala přibližně 5 haléřů a oslabila tak na EUR/CZK 25,13.
Meziměsíčně klesly nejvýrazněji ceny alkoholických nápojů a tabáku (-1,3 %), potravin a nealkoholických nápojů (-0,7 %) a oděvů a obuvi (-0,4 %). Směrem nahoru naopak mířily ceny bytového vybavení (0,3 %), pošt a telekomunikací (0,2 %) či stravování a ubytování (0,2 %).
Meziročně byla inflace neklidnější v kategoriích odívání a obuvi (-0,7 %), pošt a telekomunikací (0,3 %) a bytového vybavení (1,3 %), nejsvižnější naopak u vzdělávání (11,4 %), stravování a ubytování (6,8 %) a alkoholických nápojů a tabáku (4,8 %). S přihlédnutím k vahám jednotlivých kategorií byla meziroční inflace tažena nahoru hlavně oddílem bydlení (příspěvek 1,0 procentního bodu), alkoholických nápojů a tabáku (0,4pb) a stravování a ubytování (0,4pb). Naopak uklidňující efekt na ni měl oddíl odívání a obuvi (0,0pb) či pošt a telekomunikací (0,0pb).
Jakkoliv může zvýšení meziroční inflace z listopadových 2,8 na prosincových 3,0 % působit na první dojem varovně, naše interpretace je zcela opačná – prosincová data nás potěšila. Zvýšení meziroční inflace je totiž zapříčiněno výhradně efektem srovnávací základny, když v prosinci roku 2023 došlo k velmi výrazné meziměsíční deflaci, což tehdy souviselo s marketingovou strategií obchodníků s potravinami, kteří lákali zákazníky na „předčasné“ snížení DPH dříve, než ve skutečnosti začalo platit. Zároveň tehdy velmi výrazně zlevňovaly pohonné hmoty. V letošním prosinci stačilo, aby se podobné mimořádnosti nezopakovaly ve stejné míře, což poslalo meziroční inflaci výše.
Ve skutečnosti ovšem i prosinec 2024 přinesl velmi umírněný a na dané období nezvykle klidný cenový vývoj. I tentokrát k němu, byť v menší míře, pomohly meziměsíčně zlevňující potraviny, ovšem přidaly se i tradičně poptávkové kategorie, jako oděvy a obuv, rekreace a kultura či stravování a ubytování. I bez pomoci pohonných hmot, které nepatrně zdražily, tak prosinec přinesl zcela abnormální pokles cenové hladiny. Neděláme si iluze, že by meziměsíční deflace měla pokračovat i v lednu 2025, kdy naopak dojde k tradičnímu přecenění směrem nahoru.
REKLAMA
Existuje podle nás ovšem slušná šance, že by první letošní inflační data měla začínat dvojkou, byť téměř jistě zůstaneme v horní polovině tolerančního pásma České národní banky. Pokud v lednu nenastane zvrat v dosavadním trendu, přepokládáme, že ČNB na svém únorovém zasedání opět sáhne ke snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu.
Autor: Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus