15. 01. 2025
Americká inflace přinesla částečnou úlevu pro investory
Celoroční údaj německého HDP za rok 2024 ukázal na pokles ekonomiky našeho hlavního obchodního partnera již druhý rok v řadě, tentokráte o 0,2 %. Celoroční údaj zároveň implikuje mezičtvrtletní pokles o 0,1 % v Q4 24, což by následovalo růst o 0,1 % v Q3. Hlubšímu poklesu německé ekonomiky v roce 2024 zabránila pomalu oživující spotřeba domácností (+0,3 %) a především spotřeba vlády (+2,6 %). Naproti tomu ostře klesla investiční aktivita. Tvorba hrubého fixního kapitálu vloni meziročně spadla o 2,8 %, a to kvůli stavebnictví i investicím do strojů a zařízení.
Ani zahraniční obchod nebyl spásou tamní ekonomiky, když příspěvek čistého vývozu k poklesu HDP činil -0,4 pb. Pokračující malátnost německé ekonomiky, pro kterou budou klíčové nadcházející volby ke konci února, je nepříznivým signálem pro oživení českého průmyslu. Navíc rostoucí rizika ohledně možného uvalení tarifů ze strany USA zvyšují obavy ohledně růstu Německa i v letošním roce.
Americká inflace se v prosinci v meziročním vyjádření sice dále zvýšila a dosáhla 2,9 %, v souladu s tržním konsensem, její jádrová složka ale pozitivně překvapila nižším růstem o 3,2 % y/y a +0,2 % m/m oproti tržnímu očekávání ve výši 3,3 %, respektive 0,3 %. Značně zpomalilo i tzv. cenové super-jádro (super-core), které zahrnuje jádrové služby bez cen bydlení, a to z listopadových 0,34 % m/m na 0,21 % v prosinci dle výpočtů Bloombergu. Pozitivní překvapení v rámci jádrové inflace investoři hodnotili negativně pro dolar, neboť vedlo ke zvýšení sázek na tempo uvolňování měnové politiky amerického Fedu v letošním roce. Trhy ale stále zaceňují snížení sazeb o pouhých cca 40 bb do konce roku, přičemž první cut je plně zahrnut v cenách až pro červenec. Dolarové úrokové swapy dnes ostře spadly o 5-15 bb dle splatnosti. S téměř stejnou intenzitou kopírovaly pohyb i korunové a eurové sazby.
Americký dolar dnes po zveřejnění inflace své ztráty lehce korigoval a oproti euru je slabší jen mírně o 0,2 %. Slabší dolar podpořil dnešní lehké posilování středoevropských měn. Česká koruna vůči euru mírně zpevnila o 0,1 % k 25,25 CZK/EUR. Před zítřejším zasedáním polské centrální banky zpevnil i polský zlotý (o 0,2 %) a podobně na tom byl i maďarský forint. Pozitivní náladu na trh přinesl i výkop výsledkové sezóny v USA, kterou tradičně zahajují velké diverzifikované banky, které svými výsledky za Q4 24 trh vcelku oslnily.
Autor: Kevin Tran Nguyen, analytik Komerční banky