CZK/€ 24.955 -0,12%

CZK/$ 23.127 -0,19%

CZK/£ 29.950 -0,10%

CZK/CHF 26.199 -0,14%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 02. 2025

Minimální mzda se zvýšila, změny dopadnou na pracující důchodce i zaměstnance na dohodu

 

Minimální mzda se od ledna zvýšila na 20 800 korun, změny se ale dotknou i dalších oblastí. Pracující důchodci získají slevu na pojistném, u dohod o provedení práce se zase posouvá hranice pro odvody pojištění. Úpravy pocítí také ti, kteří pracují v rizikovém prostředí.

Loading



 

Rok 2025 přináší řadu významných změn v oblasti mezd a odměňování. Kromě zvýšení minimální mzdy o 1900 korun se upravují podmínky pro pracující důchodce. Ti nově získají slevu na sociálním pojištění ve výši 6,5 procenta z vyměřovacího základu.

Jedná se o tu část sociálního pojištění, která se vztahuje k důchodovému pojištění. Důchodci ale nebudou mít nárok na úpravu výše starobního důchodu za dodatečně odpracovanou dobu.

Změny se dotknou dohod, rizikových zaměstnání nebo benefitů

„Hranice pro odvod pojistného se posouvá na 11 500 korun. Navíc se upustilo od původně plánovaného sčítání příjmů z více dohod, resp. zavedení institutu oznámené dohody,“ říká Ivana Brancuzká, Country manažerka společnosti Crowe a dodává: „Tato hranice, která tvoří 25 procent průměrné mzdy, se bude navíc pravidelně každý rok aktualizovat.“

Novinkou je také speciální sazba pojistného pro riziková zaměstnání zařazená do čtvrté kategorie, kde zaměstnavatel nově odvede 26,8 procenta místo standardních 24,8 procenta.

REKLAMA

Změny se dotkly i oblasti benefitů, kde došlo k rozdělení limitů pro zdravotní a ostatní benefity. „Zdravotní benefity mají samostatný limit ve výši průměrné mzdy, tedy pro letošek 46 557 korun. Ostatním benefitům zůstal původní limit ve výši poloviny průměrné mzdy, tedy 23 278,50 korun,“ uvádí Ivana Brancuzká.

Úpravy zasáhly i oblast exekučních srážek

Od ledna se manžel ani registrovaný partner nepovažují za vyživovanou osobu, s výjimkou případů, kdy jeden z partnerů pobírá starobní nebo invalidní důchod. Nezabavitelná částka na povinného je nově 13 026,67 korun. Částka, nad kterou se zbytek čisté mzdy srazí bez omezení, je 29 310 korun.

Změny se promítly i do oblasti daní, kde se upravily hranice pro srážkovou daň. U dohod o provedení práce se změnila na 11 499 a u ostatních pracovních poměrů je 4499 korun. „Do těchto hranic bude při nepodepsaném prohlášení odváděna srážková daň. Od vyšších příjmů již bude odváděna zálohová daň,“ zdůrazňuje Ivana Brancuzká.

Loading


Související články

FondZoom: Představení fondu kvalifikovaných investorů Českomoravský fond SICAV, a.s. – Podfond DOMUS

Českomoravský fond SICAV, a.s., podfond DOMUS, je český fond kvalifikovaných investorů zaměřený na zhodnocování prostředků prostřednictvím financování odkupu pohledávek zajištěných nemovitostmi a na specifické investice do nemovitostí získávaných například z insolvenčních řízení či dražeb. Cílem fondu je nabízet atraktivní výnosy investorům bez ohledu na to, zda se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 03. 2025

Komentář: Pokud si myslíte, že to nemůže být horší, máte malou představivost

Co kdybych vám řekl, že obchodní války jsou pouze předehra k ještě větším změnám. Vedle tarifů na zboží se totiž objevuje možnost tarifů na kapitál. Na první pohled to zní jako ekonomická hereze. Ekonomové tradičně považují příliv kapitálu za pozitivní – financuje americký státní dluh a podporuje […]

Text: Redakce

26. 03. 2025