CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Text: Jan Traxler

19. 10. 2007

3 komentáře

Editorial ze dne 22.10.2007

 


 

„Výsledky výzkumu jednoznačně poukazují na potřebu a ochotu občanů systematicky pracovat na zvyšování úrovně finanční gramotnosti, což je plně v souladu vytvořenou strategií finančního vzdělávání,“ shrnuje na internetových stránkách ministerstva Milan Šimáček, náměstek ministra financí zodpovědný za finanční trhy.

Tato strategie rozděluje proces finančního vzdělávání na dva základní pilíře – počáteční vzdělávání a další vzdělávání, jinými slovy školní a celoživotní. Dále definuje finanční gramotnost jako podmnožinu ekonomické gramotnosti a to takto:

„Finanční gramotnost je soubor znalostí, dovedností a hodnotových postojů občana nezbytných k tomu, aby finančně zabezpečil sebe a svou rodinu v současné společnosti a aktivně vystupoval na trhu finančních produktů a služeb. Finančně gramotný občan se orientuje v problematice peněz a cen a je schopen odpovědně spravovat osobní/rodinný rozpočet, včetně správy finančních aktiv a finančních závazků s ohledem na měnící se životní situace.“

MF ČR také definuje tři prioritní oblasti finančního vzdělávání pro budoucnost:
1) Aktivní a zodpovědná účast na finančním trhu
2) Prevence proti předlužení
3) Zajištění na stáří

Ministerstvo financí nyní pracuje na vytvoření standardů finančně gramotného občana. Ty bude následně implementovat ministerstvo školství do rámcových vzdělávacích programů. Dále bude potřeba vypracovat metodiku vzdělávání pro děti, ale zároveň také pro pedagogy.

REKLAMA

Měl jsem možnost pobavit se o strategii finančního vzdělávání s Ing. Dušanem Hradilem, který se na ministerstvu touto problematikou zabývá. A musím konstatovat, že mě příjemně překvapilo, že nejde jen o plané řeči. MF ČR k problematice finančního vzdělávání přistupuje velmi zodpovědně.

Na druhou stranu mě ve výzkumu zaskočilo, že pouhých 8 % lidí by investovalo volné peněžní prostředky (hypotetické 2 000 Kč), které by jim každý měsíc přebývaly v rozpočtu. Zato 2/3 lidí by je odložily doma, nebo na účet v bance. Kolegové, máme před sebou ještě hodně a hodně práce…

Jan Traxler, FINEZ

TIP:
Konference
Penzijní připojištění: Jak připravit fondy na důchodovou reformu?
Kdy: 25. října 2007 od 13:30
Kde: hotel Hilton v Praze
Pořadatel: Investujeme.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Pavel Hanzl

    22 října, 2007

    Ano, máme kam růst Jene. Přeju hodně dobrých klientů. Zítra a pozítří budu na Brněnsku. Což takhle dát si kávu?

    Odpovědět

  • Jan Traxler

    22 října, 2007

    Ano, to mame… meli bychom vice prispivat ke zvysovani financni gramotnosti naseho naroda… protoze stavajici stav nelze nazvat uspokojivym. A my oba dobre vime, stejne tak to vi i na ministerstvu, ze nezavisli financni poradci jsou jednim z kanalu, prostrednictvim ktereho se da financni gramotnost zlepsovat. Jeste vyznamnejsimi kanaly jsou treba skolstvi, nebo internet. Ale i zprostredkovatele z rad tripismenkovych a vicepismenkovych zprostredkovatelskych kolosu jsou temi pesaky, kteri by meli bojovat za vyssi financni gramotnost obyvatel. Otazkou pouze je, zda to tak v realu funguje…

    K te kave… to sem nepatri, od toho mame maily a telefon. ;-))

    Odpovědět

  • Lavon

    18 prosince, 2011

    I’m not wothry to be in the same forum. ROTFL

    Odpovědět