06. 06. 2012
Subjekty:
Banky ve střední a východní Evropě si vedou dobře i v obtížných časech
„Přes současné turbulence v eurozóně, které mají dopad i na střední a východní Evropu, ukázaly banky v těchto zemích vyšší odolnost než se původně čekalo. K velmi pozitivnímu vývoji došlo především v Rusku a Polsku,“ uvádějí analytici Raiffeisen Bank International v letošním vydání zprávy o vývoji bankovního sektoru ve střední a východní Evropě (CEE).
„Pokud se chceme dívat na potenciál bankovnictví ve střední a východní Evropě, musíme jej srovnat s eurozónou. Region CEE vytváří zhruba 27 % HDP eurozóny, ale bankovní úvěry v zemích CEE tvoří pouze 9 % úvěrů v eurozóně,“ uvedl hlavní ekonom Raiffeisen Research Peter Brezinschek. Celková aktiva bank v loňském roce sice vzrostla z 1,846 bilionu eur na 2,068 bilionu, nicméně to stále představuje jen necelých osm procent bankovních aktiv v eurozóně. Celková aktiva všech bank ve střední a východní Evropě jsou tak menší než aktiva jednotlivých největších bank v eurozóně, např. aktiva Deutsche Bank přesáhla 2,1 bilionu eur.
Český bankovní sektor označuje studie za „ziskový a sexy“. Vývoj českého bankovnictví byl podle studie loni lepší než očekávaný, a to především díky zlepšení ve druhém pololetí, kdy došlo především k oživení exportu a tím i firemního bankovnictví. Úvěry rostly mírně rychleji než vklady,
což za posledních zhruba pět let vedlo ke zvýšení poměrů úvěrů k vkladům ze zhruba
70 na 80 procent.
Česká republika je podle studie jednou z prvních zemí regionu, kde se zlepšila kvalita úvěrů a český trh tak opět prokázal odolnost vůči nepříznivým externím vlivům. „Rok 2012 bude stejně náročný jako rok 2011 a růstové i ziskové ukazatele zůstanou při optimistickém scénáři na loňských úrovních,“ uzavírá studie část o českých bankách.
Banky v zemích CEE byly loni ziskovější, průměrná návratnost kapitálu vzrostla na 12,8 procenta z předchozích 10,4 procenta. Mezi nejziskovější trhy v regionu přitom patří Rusko, Polsko a Česká republika. „Za nárůstem ziskovosti je především stabilizace portfolia špatných úvěrů,“ uvedl Brezinschek.
REKLAMA
Objem úvěrů meziročně vzrostl o 13 procent (po přepočtu na euro). Od vypuknutí krize v roce
2009 ale v regionu rychleji roste objem vkladů, když vklady v období mezi roky 2009 a 2011 vzrostly o 38 procent, zatímco úvěry o 25 procent.
V hlavních trzích regionu (Česká republika, Polsko, Rusko, Slovensko a Ukrajina) došlo v loňském roce ke stabilizaci podílu nesplácených úvěrů, jiné země (např. Maďarsko a Slovinsko) ale tak úspěšné nebyly. Celkově se tak podíl nesplácených úvěrů v regionu stabilizoval lehce pod sedmi procenty. „Vzhledem k celkové velikosti trhu tak není překvapením, že v samotném Španělsku je objem nesplácených úvěrů dvakrát větší než v celé střední a východní Evropě,“ udává analýza.
Pořadí deseti největších bank v regionu bylo v loňském roce výrazně ovlivněno fúzemi a akvizicemi. Např. Raiffeisen Bank International se díky převzetí Polbank stala druhou největší bankou v regionu za UniCredit. Do první desítky se dostala i španělská Santander díky koupi Kredyt Bank, pozici posílila i ruská Sberbank akvizicí Volksbank. „Vlna konsolidací bude pokračovat, ale v letošním roce nebude tak výrazná jako v roce 2011,“ uzavírá studie.
Celá studie je k dispozici na: http://www.rbinternational.com/ceebankingreport2012