14. 06. 2012
Subjekty:
Studie MasterCard česká centra rozvoje: Jihomoravský, Liberecký a Plzeňský kraj mají nejlepší systémy veřejné dopravy v ČR
Společnost MasterCard ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze a Sdružením CZECH TOP 100 zveřejnila výsledky unikátního projektu MasterCard česká centra rozvoje. Letos byl v rámci studie hodnocen systém veřejné dopravy na území všech 14 krajů a jejich krajských měst. V rámci projektu MasterCard česká centra rozvoje byly oceněny tyto kraje: Liberecký kraj za „nejkomplexnější systém veřejné dopravy“, Jihomoravský kraj za „nejlépe organizovaný systém veřejné dopravy“ a Plzeňský kraj a město Plzeň za „nejlepší kartu veřejné dopravy“.
„V letošní studii MasterCard česká centra rozvoje jsme se zaměřili na analýzu systémů veřejné dopravy ve všech krajích a krajských městech České republiky. Hlavními posuzovanými kritérii bylo fungování systémů veřejné dopravy, rozsah služeb pro cestující, platební prostředky, financování a další specifika jednotlivých krajů a krajských měst. Vyzdvihli jsme hlavní výhody a nevýhody dopravních systémů v jednotlivých krajích. Věřím, že konečné výsledky pomohou krajům při zkvalitňování systémů veřejné dopravy,“ okomentoval výsledky studie Ing. Milan Damborský, Ph.D., zástupce ředitele Střediska regionálních a správních věd VŠE a odborný asistent Katedry regionálních studií Vysoké školy ekonomické, vedoucí zpracovatelského týmu studie MasterCard česká centra rozvoje.
„Je zajímavé se podívat, jak jednotlivé kraje přistupují k systémům veřejné dopravy. Polovina z nich již zavedla integrovanou dopravu, díky čemuž nabízejí svým občanům značné pohodlí. Další kraje k plné integraci směřují. Důležitým krokem pro zkvalitnění cestování veřejnou dopravou je zavedení bezkontaktních čipových karet, které v ideálním případě platí pro všechny dopravce v kraji. Pokročilé dopravní karty v Plzni, Liberci a Praze nabízejí vedle dopravního řešení i dodatečné služby. Dalším stupněm je spojení těchto funkcí s platební funkcí. Nástroj, který spojuje platební kartu a kartu pro MHD v jedno, jsme úspěšně zavedli např. v Bratislavě. Tamní magistrát vyvinul kartu s MasterCard a bankovními a nebankovními partnery s minimálními náklady. O provozní náklady se postarala banka,“ uvedla Eva Kárníková, obchodní ředitelka pro rozvoj obchodů MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko, a dodala, že podobnou kartu je MasterCard připraven zavést i v českých krajích.
Nejzajímavější závěry žebříčku dopravní situace
Liberecký kraj má nejkomplexnější systém veřejné dopravy
Liberecký kraj je sice po Praze nejmenším českým krajem (dle rozlohy), ale v oblasti veřejné dopravy patří mezi ty nejpokročilejší. Integrovaný systém IDOL je řízen organizátorem KORID Libereckého kraje, který pokrývá celý kraj. Hlavními centry krajské dopravy jsou města Liberec a Jablonec nad Nisou, která jsou navíc spojená meziměstskou tramvají. Jako jeden ze tří krajů v ČR má propracovanou elektronickou kartu s celou řadou bonusů. Kraj se také může pyšnit nadčasově propracovanou tarifní integraci.
Libereckou elektronickou kartu již brzy doplní cobrandová karta Citi Opuscard, která v sobě bude slučovat výhody regionální multifunkční karty Opuscard a kreditní karty Citi Life společnosti Citibank Europe plc. Citi Opuscard zajistí díky dvěma integrovaným čipům komfort jedné karty namísto dvou a současně nabídne ještě další výhody, například možnost rozložení nákupu ročního kupónu do 12 splátek, a to s nulovým navýšením, nebo další bonusy za platbu touto kartou. „O kartu budou moci požádat jak stávající držitelé současné Opuscard a klienti Citibank, tak i noví zájemci, kteří by rádi využili výhody obou karet v jedné,“ dodává George Denisenko, ředitel spotřebitelských úvěrových produktů v Citibank.
REKLAMA
Jihomoravský kraj má nejlépe organizovaný systém veřejné dopravy
Díky velmi dobré propracovanosti systému veřejné dopravy se Jihomoravskému kraji dostalo výborného hodnocení. Organizátorem veřejné dopravy v tomto kraji je společnost KORDIS. Jihomoravský kraj se řadí mezi kraje zcela pokryté integrovaným dopravním systémem. Jedná se o propracovaný dopravní systém se skvělou návazností spojů, což je nezbytné, neboť cestující z obcí vzdálených krajskému městu jsou často odkázáni na přestupy. Výdaje na veřejnou dopravu jsou v kraji druhé nejnižší v České republice za tento i minulý rok, v Brně jsou ovšem, s hodnotou 4 530 Kč na obyvatele, druhé nejvyšší.
Plzeňský kraj a město Plzeň mají nejlepší kartu veřejné dopravy
Plzeňská karta nemá podle výsledků studie MasterCard v počtu nabízených funkcí v České republice konkurenci. Karta může být využita jako předplacený kupon, elektronická peněženka a čtenářský průkaz či jako karta přístupových, docházkových a stravovacích systémů. Zahrnuje i bonusový program, který nabízí slevy do restaurací, cestovních kanceláří a podobných institucí. Kartu lze navíc propojit se studentskými průkazy. Integrovaný dopravní systém v Plzeňském kraji fungoval do letošního roku pouze v krajském městě a jeho okolí, na začátku dubna ovšem došlo k jeho značnému rozšíření.
„Projekt MasterCard česká centra rozvoje 2012 je jediný svého druhu v České republice a každoročně se tak dozvídáme, jak je na tom Česká republika po ekonomické stránce. Je založen na zpracování kvalitních dat, která vypovídají o atraktivnosti českých měst a krajů. O relevantnost a nezávislost dat se starají specialisté ze společnosti MasterCard a odborníci z Vysoké školy ekonomické v Praze,“ říká Jan Struž, předseda Sdružení CZECH TOP 100.
VYHLÁŠENÍ HLAVNÍ ČÁSTI PROJEKTU
Projekt MasterCard česká centra rozvoje se v letošním roce zaměřil na dvě témata. Závěry prvního z nich, hodnocení systémů veřejné dopravy, byly zveřejněny v červnu 2012. Výsledky druhé a hlavní části projektu zaměřené na vývoj socioekonomické situace měst a krajů v letech 2008 – 2012 a srovnání správy majetku v krajích, budou zveřejněny na podzim 2012.
REKLAMA
Kompletní výsledky a metodiku projektu naleznete v přiložené brožuře.
Více informací o projektu najdete na www.centrarozvoje.cz