Když se po rozpadu federace rozhodovalo o novém dodavateli českých pamětních a oběžných mincí, padla volba na Jablonec nad Nisou, město proslulé především svým bižuterním průmyslem. V roce 1993 zde vznikla Česká mincovna, která právě nyní slaví již 19. let ode dne, kdy vyrazila první oběžnou minci.
„Jablonec nad Nisou je většinou prezentován jako město sportu. Jsem velice rád, že díky České mincovně se může chlubit i dalším přívlastkem, a to mincovní město,“ řekl při příležitosti oslav primátor sídelního města České mincovny Petr Beitl. „Přítomnost mincovny ve městě nám umožňuje využít potenciál studentů a profesorů místní Střední umělecko-průmyslové školy. Důkazem toho je mimo jiné i již druhá emise Jablonecké grešle,“ doplnil primátor. Devatenáctý rok existence byl pro mincovnu v několika bodech zlomový. V červnu 2011 zahájila distribuci zlatých investičních cihel a stihla tak letní boom, který odstartoval začátkem srpna růstem zlata směrem k dosavadnímu maximu 1900 USD za trojskou unci.
Na podzim mincovna reflektovala rostoucí zájem o zlato uvedením vlastního investičního nástroje, tzv. Smart mincí. Jedná se o investiční mince osvobozené od DPH ražené v licenci novozélandské mincovny. Jejich předlohy vytvořili renomovaní čeští autoři a mincovna je razí v omezeném emisním množství. To je odlišuje od běžných investičních mincí, které jsou ve světě raženy v milionových emisních nákladech. „Druhá polovina loňského roku byla prodejně velmi úspěšná. Za srpen jsme prodali zlato za 160 milionů korun, rekordní denní tržba dosáhla 30 milionů korun. Celkové tržby společnosti za rok 2011 se vyšplhaly na 666 milionů korun, což je oproti předchozímu roku o 156 milionů více. Zisk pak činil 64,5 milionu korun oproti předloňským 56,9 milionu,“ upřesnil ředitel České mincovny Radek Šulta.
Letos se Česká mincovna opět dostala do popředí zájmu v březnu, kdy za přítomnosti Dagmar Havlové zahájila ražbu pamětních medailí k uctění památky prezidenta Václava Havla. Celá emise zlatých medailí byla rozprodána již den po zahájení ražby. Nejen pro odbornou veřejnost pak připravila sérii šesti replik historických mincí, jejichž emise doprovází přednášky o mincovnictví v českých zemích. Cyklus nese název Hold historickým mincovnám a jeho první polovinu v červnu završila emise pražského tolaru Rudolfa II. spojená s přednáškou v Národním muzeu, které je zároveň jedním z partnerů projektu. Aktivity mincovny systematicky směřují k jejímu většímu otevření české veřejnosti.
„Potěšilo nás, jak veřejnost kladně přijala pamětní medaile věnované panu prezidentu Havlovi. Díky tak velkému zájmu můžeme Nadaci Vize 97 předat šek na částku převyšující 2 miliony korun. Dalším projektem zase veřejnosti připomínáme tradici ražby v českých zemích, která sahá až do 60. let 10. století. Právě tradice a renomé z ní vyplývající jsou v našem oboru velmi důležité,“ uzavřel Radek Šulta.
REKLAMA