CZK/€ 25.375 +0,49%

CZK/$ 23.466 -0,36%

CZK/£ 30.438 -0,40%

CZK/CHF 27.017 -0,25%

03. 07. 2012

0 komentářů

Regulace vytápění v zatepleném domě ušetří podle odborníků 17,5 % nákladů na teplo

 


 

Kvalitním nastavením moderní otopné soustavy je možné při zateplení objektu ušetřit dalších 17,5 % nákladů na topení. Podle názoru odborníků společnosti ENBRA má až 80 % zateplených domů s nově vyměněnými okny špatně nastavené vytápění. Energetické úspory tudíž nedosahují takové úrovně, s jakou majitelé před rekonstrukcí objektů počítali. Ačkoli jsou rekonstrukce objektů vhodnou cestou ke snížení nákladů na vytápění, mnoho majitelů zapomíná na následné přizpůsobení otopné soustavy novým klimatickým podmínkám v objektu.

„Podle našeho odhadu proběhla regulace a změna nastavení otopné soustavy pouze u pětiny zateplených domů. Firmy, které zateplení provádí, ji většinou nenabízí, protože jejich cena by pak nebyla konkurenceschopná. Regulaci a nastavení otopné soustavy totiž musí provádět odborník, což s sebou nese další náklady,“ sdělil Pavel Burian, ředitel projekce společnosti ENBRA. „Obyvatelé zatepleného domu bez nastavené a vyladěné otopné soustavy zbytečně přetápí a neušetří na nákladech za teplo tolik, kolik by mohli. K tomu jsou nuceni častěji větrat, a tím dochází ke zbytečným tepelným ztrátám,“ dodal Pavel Burian.

Regulace a přizpůsobení vytápění novým podmínkám zatepleného domu spočívá ve snížení výkonu celé otopné soustavy. Toho se dosahuje buď snížením průtoku či teploty topného média. Složitost a finanční náročnost celého procesu přitom závisí na technické pokročilosti jednotlivých komponent soustavy. Proces regulace moderní otopné soustavy zvýší celkové náklady na zateplení pouze o několik desítek tisíc korun. Pokud je však otopná soustava zcela bez regulačních prvků, může se cena za její úpravu pohybovat na úrovni stovek tisíc korun. 

„V případě moderních otopných soustav lze nastavení na nové podmínky zatepleného domu realizovat během čtrnácti dnů. Pokud je však v objektu zastaralý systém vytápění s nedostatečnými možnostmi regulace, může se celý proces kvůli návrhu, instalaci potřebných armatur a koordinaci s obyvateli protáhnout na několik týdnů,“ popisuje časovou náročnost regulace Pavel Burian ze společnosti ENBRA. „Díky platnosti zákona o hospodaření s energií by sice neměly být v České republice provozovány otopné soustavy bez možnosti regulace, přesto se s nimi stále setkáváme. Úprava takové soustavy je pak samozřejmě dražší a náročnější,“ dodal Burian. 

 

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Přinesou útoky v Rudém moři inflaci?

Útoky na lodě v Rudém moři mohou způsobit potíže mezinárodnímu obchodu. Rejdařské společnosti pozastavují dopravu důležitou tepnou a náklad posílají alternativními trasami. Ekonomikám ale hrozí, že za delší cesty a rostoucí náklady zaplatí vyšší inflací.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

08. 01. 2024

Hromadné žaloby: Financování

Hromadné žaloby se prodraží. Kdo zaplatí náklady?

Směrnici o zástupných žalobách na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů mělo Česko transponovat do prosince 2022. Zákon o hromadném řízení se ale nachází teprve na počátku legislativního procesu. Jedním z největších problémů je otázka financování.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

15. 02. 2023

Hyperloop: výhody a nevýhody

Vyplatí se futuristická investice do hyperloopu?

I přes komplikace způsobené celosvětovou pandemií koronaviru se vývoj nejen v technologických firmách nezastavil. Důkazem může být přelomový test amerického hyperloopu. I ten má však ke konečnému úspěchu zatím poměrně dalekou a komplikovanou cestu. Stejně jako řada mnohých vymožeností má za sebou prvotní úspěchy, ale konečnou stopkou mohou […]

Text: Karel Pučelík

30. 11. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *