CZK/€ 25.160 +0,02%

CZK/$ 24.137 -1,20%

CZK/£ 30.267 -0,14%

CZK/CHF 26.781 -0,33%

23. 08. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Patero užitečných tipů jak se připravit na nový školní rok aneb kolik školák vlastně stojí?

 


 

1. Seznam nezbytné výbavy

Bez čeho se školáci neobejdou? To závisí především na stupni vzdělávání. Budeme se tedy nejdříve věnovat nezbytným věcem, bez kterých si neporadí žádný student. „Aby bylo dítě úspěšné ve svém studiu, nepotřebuje drahý penál a značkovou aktovku. Co ale jistě bude potřebovat je dostatečně velký psací stůl a kvalitní židle. Na tom by rodiče rozhodně šetřit neměli,“ upozorňuje Aleš Pospíšil. Nezapomeňte také na koupi stolní lampičky. Aby se dětem chodilo co nejpohodlněji, nešetřete ani na zdravotně nezávadné venkovní obuvi a školních přezůvkách. 

Rada navíc: Zjistěte předem, jaké aktivity by vaše děti bavily ve volném čase. Cenu kroužků pak nezapomeňte zahrnout do sestavovaného rozpočtu.

2. Potřeby prvňáčků

Průměrné náklady na prvňáčka rok od roku rostou. V letošním roce přesahují v průměru 8 tisíc korun. „Zatím jsme Tomáškovi kupovali jen školní tašku a základní vybavení jako tužky, pastelky, vodovky atp. Jinak čekáme,  jaké pokyny nám dá škola v září. Protože synovi kupujeme úplně nové vybavení, dbáme nejen na jeho vzhled, ale i funkčnost a kvalitní provedení,“ říká sportovní moderátorka České televize Kateřina Nekolná, jejíž syn jde za pár dní poprvé do školy. Aktovku, penál či cvičební úbor navíc můžete pořídit i v rámci akčních slev. Mezi výhodné nabídky patří i tzv. balíčky pro prvňáčky, které nabízí celá řada českých nákupních serverů. Za 200 korun tak můžete například nakoupit celou výbavu na výtvarnou výchovu nebo za 1 500 korun aktovku i s vybaveným penálem. Následující seznam přináší přehled nejčastějších výdajů, bez kterých se vaše dítě v první třídě neobejde.

Rada navíc: Nezapomínejte dětem připravovat snídaně a svačiny. Dávat peníze se totiž nevyplatí. Děti si za ně obvykle nakoupí sladkosti, které nejsou plnohodnotnou stravou.

Náklady

Průměrná částka v Kč

Jízdné MHD

230/měsíc

Jídlo: obědy, svačiny

800/měsíc

Učebnice, písanky, sešity, desky na písmenka a číslice, papírové hodiny

600

Výbava školáka: aktovka, penál, psací potřeby

1 500

Zdravotní přezůvky do školy

400

Výbava na výtvarnou výchovu včetně kufříku

300

Výbava na tělocvik: cvičební úbor, boty do tělocvičny, boty na ven

900

Výlety: škola v přírodě (6 dní v ČR)

1 800/rok

Kulturní akce: divadlo, kino, muzeum

250/rok

Exkurze, školní výlet

250

SRPŠ, příspěvky na výbavu třídy, materiály do výuky

350

Družina

250/měsíc

Kroužky přidružené k družině (keramika, vaření, počítače, fotbal, aerobik atd.)

450/měsíc

Celkem

8 080

 

3. Specifika vysokoškoláků

Náklady na studenta na státní vysoké škole jsou pro rodinu bezpochyby nižší, než u studenta soukromé školy. Průměrná výše školného začíná na 40 tisících korunách za rok. Životní náklady na stravu a ubytování závisí na místě, kde školák studuje. Není pochyb o tom, že studenti v Praze utratí daleko víc než jejich kolegové v Ostravě. Z výzkumu Ministerstva školství vyplývá, že náklady při prezenčním studiu posluchače veřejné vysoké školy v průměru přesahují 8 tisíc korun měsíčně. „Vysokoškoláci za svá skripta utratí v průměru 3 500 korun za semestr, ubytování na koleji je obvykle vyjde na 1 500 korun a stravování v menze se měsíčně pohybuje kolem 1000 korun,“ vypočítává základní náklady Aleš Pospíšil. Za oblečení, internet, knihovnu, kulturu a sport studenti utratí v průměru 1 200 korun měsíčně. Celé tři čtvrtiny vysokoškoláků přitom během studia i pracuje.

Rada navíc:Vysokoškoláci mohou využívat řadu slev pro studenty – na dopravu, jídlo, ubytování, vstupy do kina atd.

4. Finanční příprava

„Na příchod nového školního roku byste měli myslet už v rámci sestavování rodinného rozpočtu na začátku roku. Na jeden list papíru si pod sebe sepište veškeré očekávané příjmy a vedle nich hlavní očekávané výdaje,“ říká Aleš Pospíšil. Nezapomeňte přitom do plánovaných aktivit typu rekonstrukce bytu nebo koupě nového auta připsat i náklady na vzdělávání dětí. Patří do nich nejen školné, ale i doprava, obědy, škola v přírodě, učební pomůcky a v neposlední řadě nákup nového vybavení. „Vždy je přitom lepší počítat s minimální finanční rezervou, abyste nebyli zbytečně zaskočeni, když za vámi školák přijde na začátku školního roku s tím, že si bude muset koupit nové učebnice angličtiny, protože mají jinou paní učitelku. Na začátku léta byste měli stanovený seznam aktualizovat. Budete tak mít okamžitý přehled, zda vám zbývá na útratu plánovaná suma peněz,“ doplňuje Pospíšil.  

Rada navíc:Průběžně si každý měsíc ukládejte finanční rezervu na spořicí účet. Před začátkem školního roku se budete divit, kolik peněz se vám podařilo tímto způsobem našetřit.

5. Chybí-li peníze

Může se stát, že se vám ani přes veškerou snahu nepodaří potřebnou sumu peněz našetřit. „Nejprve byste měli uvažovat o tom, jak navýšit své stávající příjmy a omezit zbytečné výdaje. Můžete si například najít druhé zaměstnání nebo omezit zbytečné nákupy,“ doporučuje Aleš Pospíšil. Pokud však usoudíte, že peníze potřebujete okamžitě, bude pro vás nejvýhodnější vzít si spotřební úvěr nebo využít kreditní kartu.

Rada navíc: Při výběru úvěru si vždy dobře přečtěte uzavíranou smlouvu. Spočítejte si také celkové náklady půjčky. Předejdete tím řadě budoucích problémů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Lucie Pěchová: Finanční poradenství je perspektivní obor, nesmíte to ale vzdát

Lucie Pěchová pracuje pro Fincentrum už čtyři roky. Za tu dobu uzavřela mnoho smluv, ale také „vychovala“ plno nových finančních poradců. Ženy to podle ní v tomto oboru mají na jednu stranu jednodušší, protože se více dokáží vcítit do problémů klienta, ale na druhou stranu se hůře vyrovnávají s neúspěchy. Jak vidí finanční poradenství Lucie Pěchová a jestli by se do tohoto oboru pustila znovu, se dočtete v našem rozhovoru.

Text: Monika Lukešová

24. 11. 2014

Pomůže vám investiční guru k výnosům?

Úspěšní investoři, kteří si dokázali svým umem (s notnou dávkou štěstí) vydělat velké balíky peněz, fascinují investory po celém světě. Pro někoho jsou jen inspirací, někdo se přímo řídí jejich investičními postupy. Jak tito lidé investují? A je dobré se jejich investicemi řídit?  

Text: Daniel Kuchta

26. 09. 2013


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *