CZK/€ 25.090 -0,10%

CZK/$ 24.343 -0,10%

CZK/£ 29.977 -0,01%

CZK/CHF 26.651 -0,31%

30. 10. 2012

0 komentářů

Lidé jsou zatím k výnosům fondů II. pilíře skeptičtí, při jejich využití by si však polepšili o 1 371 Kč měsíčně

 


 

Kalkulátor prozrazuje, která věková skupina či pohlaví se zajímá o svůj důchod nejvíce. Z  analýzy vyplynulo, že o důchod se starají převážně lidé ve věku 55 a více let, tedy až několik roků před důchodem. Mužům, kteří si spočítali svůj důchod, zbývá nejčastěji do penze 6 let, ženám pak v závislosti na počtu dětí 0 až 6 let.

„Z genderové analýzy nyní víme, že o výši důchodu se zajímají obě pohlaví téměř stejnou měrou. To nabourává tezi o menším zájmu žen o finanční zajištění stáří,“ uvedla Lenka Bízová, analytička portálu DůchodováReforma.cz k analýze vstupů kalkulačky. Ta ukázala totiž i to, že převaha zájmu mužů je oproti ženám pouze o 2,4 procentních bodů vyšší. „Češi zatím spíše hledají informace o tom, jakou částku budou v důchodu pobírat, o vstup do II. pilíře se převážně nezajímají. Je alarmující, že mladší věkové skupiny o zabezpečení se na stáří pořád moc nepřemýšlejí. Celkově vzato je toto zjištění v rozporu s hlavním záměrem vládní důchodové reformy, která by měla být cílena pro mladší občany,“ dodala Lenka Bízová ke statistice kalkulačky.

Výši příjmu po odchodu do důchodu řeší nejčastěji lidé s nižší hrubou mzdou. Z celkového počtu 1 411 uživatelů, kteří využili kalkulačku za první 3 týdny od spuštění na nezávislém portálu DuchodováReforma.cz, zadalo 40 % příjem v rozmezí mezi 10 000 až 20 000 Kč. Skupinu o podílu 33 % pak tvořili lidé s příjmem od 20 000 do 30 000 Kč. Jen 11 % uživatelů zadávalo příjem od 30 000 do 40 000 korun.

Zavedení soukromých fondů II. pilíře je dozajista nejrazantnější změnou českého důchodového systému. Je to právě spojení požadavku vyčlenit 3 % z odvodů na důchodové pojištění a investovat další 2 % z vlastní kapsy, co dělá II. pilíř tolik kontroverzním a diskutovaným. Češi dosud moc nevěří potenciálu vysokého zhodnocení u dynamických investičních strategií. 86 % lidí očekává zhodnocení kolem 2 až 3 %, což odpovídá investování do státních dluhopisů, vyplynulo z analýzy vstupů kalkulačky portálu DůchodováReforma.cz.

Konečný výnos ve II. pilíři ovlivní kromě výše hrubé mzdy i doba spoření a zvolená investiční strategie. „Aktuálním vylepšením kalkulačky je chytré přednastavení výnosu, respektive investiční strategie podle předpokládané doby spoření. Lidé, kteří by vstoupili do II. pilíře několik roků před dosažením důchodového věku, by měli zvolit investiční strategii bez rizika znehodnocení úspor – optimálně strategii státních dluhopisů. Je jim tedy v kalkulačce přednastavena. Naopak ti, kteří by ve fondech II. pilíře spořili 20 let a více, si mohou dovolit zvolit strategii vyváženou až dynamickou, obvykle s větším podílem rizikových aktiv,“ uvedla Lenka Bízová z portálu DůchodováReforma.cz.

REKLAMA

„Do výsledků zatím nejsou započteny poplatky fondů za správu financí účastníků, ani poplatek za převod do doživotní anuity. Tyto proměnné plánujeme doplnit, jakmile budou upřesněny samotnými penzijními společnosti, jež budou nové účastnické fondy II. pilíře spravovat. Poté si občané budou moci přesně porovnat, kolik jim poplatky na výnosech uberou,“ uzavřela Bízová. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Přehled: Co se v roce 2025 mění pro firmy, zaměstnance a daňové poplatníky?

Přehled vybraných legislativních změn, které se od nového roku dotknou jak firem, tak zaměstnanců. Rok 2025 přinese zejména novinky v DPH, paušální dani, odvodech OSVČ, minimální mzdě, zkušební době, výpovědní lhůtě, podmínkách pro dohodáře, zaručené mzdě, ESG reportingu i v zaměstnaneckých benefitech.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

31. 12. 2024

Jak je na tom první dáma s důchodovým zabezpečením a co se má změnit

V diskusích téměř nepovšimnuta zůstala otázka zdravotního a důchodového pojištění předchozích a současné manželky prezidenta republiky. První dáma v minulosti ani v současnosti nedostávala a dosud nedostává za výkon své funkce žádný plat, i když se od ní očekává, že opustí stávající zaměstnání, aby mohla plnit řadu protokolárních úkolů a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 11. 2024

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *