30. 10. 2012
Subjekty:
Allianz pojišťovna upozorňuje: Na Dušičky jsou silnice rizikovější
Allianz pojišťovna evidovala v minulém roce v pondělí (31. 10. 2011), tedy den před Dušičkami, 146 pojistných událostí z povinného ručení a havarijního pojištění, přičemž škody dosáhly částky téměř 5 milionů korun. V den po Dušičkách (2. 11. 2011) se počet nehod ještě zvýšil a překročil dvě stovky, takže celková finanční bilance za tyto dva dny přesáhla
12 milionů korun.
V předcházejících letech se počet pojistných událostí na silnicích v dnech před Památkou zesnulých neustále zvyšoval a byl průměrně o pětinu vyšší, než ve srovnatelných dnech v týdnu mimo svátky. Proto je na místě v těchto dnech zvýšit opatrnost a myslet na rizika, která jsou příznačná právě pro toto období.
Kluzká, namrzlá vozovka a špatná viditelnost
Podle předpovědi počasí to vypadá tak, že o těchto Dušičkách se musíme připravit
na chladné dny se srážkami. Silnice tak budou převážně mokré, na silnicích nižší třídy hrozí také střety se zvěří, nebo smyk na mokrém listí. Spolu s mlhou či brzkým stmíváním se řidičům jezdí hůř než obvykle.
Odborníci na bezpečnost z Allianz proto doporučují dodržovat několik základních pravidel, která motoristům pomohou dorazit bezpečně a bez zbytečných komplikací.
Zkontrolujte si stav svých pneumatik. Nezapomeňte, že od 1. listopadu jsou zimní pneumatiky předepsány zákonem.
Při snížené viditelnosti využívejte dálková či mlhová světla. Nezapomeňte však na to, že mohou protijedoucí řidiče oslnit, proto je používejte ohleduplně a situacích, kdy nikomu nevadí.
Jezděte pomaleji než obvykle a v případě, že musíte prudce zabrzdit, signalizujte to řidičům za vámi.
Víc než kdykoliv jindy dodržujte bezpečnou vzdálenost! Pamatujte na to, že na mokré a kluzké vozovce je brzdná dráha mnohem delší.
Nepodceňujte únavu!
REKLAMA
O minulém víkendu se i v Čechách posouval čas, který u některých jedinců může vyvolat změny spánkového rytmu. A pokud ve dnech před Památkou zesnulých cestují motoristé na hroby večer nebo v noci po perném dni stráveném v práci, zvyšuje se v důsledku únavy také riziko mikrospánku za volantem.
„Řízení za tmy, ve vyhřátém vozidle a po celodenní pracovní zátěži může velmi rychle skončit a také podle našich informací z hlášení nehod v těchto dnech často končí mikrospánkem,“ varuje Libor Beran, metodik likvidace škod z autopojištění Allianz. „Následky těchto nehod bývají velmi často tragické. Proto nepřeceňujte své síly a raději si dopřejte zejména při delších přesunech jednu přestávku na odpočívadle navíc,“ dodává.
Pozor i na to, že kromě tradičních účastníků silničního provozu se navíc na cesty vydávají
i tzv. sváteční řidiči, kteří tak společně se zhuštěným provozem a zasněženými a namrzlými vozovkami představují větší riziko vzniku dopravních nehod.