10. 12. 2012
Subjekty:
Podle Allianz neláká magické datum 12.12.2012 svatebčany všude na světě stejně. Česká republika je v počtu uzavíraných sňatků pod průměrem
Mezi země, kde svatební zvony v poměru k počtu obyvatel znějí nejčastěji, patří Turecko, Polsko, Švýcarsko a Řecko. Turci dokonce předběhli i USA, které disponují „svatebním urychlovačem“ v podobě Las Vegas, kde lze uspořádat tzv. bleskové svatby. Nejméně populární jsou svatby v Bulharsku, Španělsku a Portugalsku. „V naší analýze jsme se zabývali i věkem ženichů a nevěst a zjistili jsme, že se v posledních letech ve všech zemích zvýšil, takže se nyní blíží ke třicítce,“ vysvětluje demografická expertka Allianz SE v Mnichově Michaela Grimm.
Nejčastěji chtějí mít lidé svatbu od května do září, přednost dávají především víkendům. Tradiční svatební stůl s ušlechtilým porcelánem a dobrým vínem nahrazují svatební párty a svatební cesty, nezřídka i živé kapely a ohňostroje. A na kolik dnes nejkrásnější den v životě přijde? Němečtí novomanželé za svoji svatbu zaplatí více než 10 tisíc Euro (čtvrt milionu korun), američtí dokonce dvojnásobek. Filmové páry často organizují svatby v řádech milionů korun. Není proto divu, že takový podnik chtějí mít pojištěný. A dceřiná společnost Allianz v USA svatby skutečně velmi často pojišťuje. Konkrétně kryje riziko toho, že se jeden z páru na svatbu nedostaví kvůli tomu, že ztratí odvahu, onemocní nebo dokonce zemře.
Pojištění svateb existuje také ve Velké Británii nebo v Indii. V České republice ani v Německu však nic podobného nemáme, naše svatební páry se totiž většinou na svatbu dostavují. Zhruba polovina se jich pak ale rozchází, nejčastěji po čtyřech letech. Ve 30 procentech se dostavují k rozvodu až po více než 20 společně prožitých letech.