07. 02. 2013
Česká mincovna vydává repliku kroměřížského tolaru ze 17. století
Mincovnictví v Kroměříži má bohatou historii. „Největšího významu i rozsahu produkce dosáhla kroměřížská biskupská mincovna v době biskupa Karla z Liechtensteina (1664–1695). Přes dlouhodobou snahu císaře Leopolda I. omezit v rámci habsburské monarchie činnost nevládních mincoven, provozovaných světskými i církevními knížaty, dodávala kroměřížská biskupská mincovna do oběhu ohromné množství běžných mincí,“ upřesnil profesor Petr Vorel, který pro Českou mincovnu připravuje odborné podklady pro cyklus Hold historickým mincovnám.
Replika kroměřížského tolaru z roku 1683 představuje mimořádně zdobnou barokní reprezentační minci. Výjimečná je především rubová strana, která nese složitou heraldickou výzdobu, jejíž základ tvoří štít se znakem olomouckého biskupství, na jehož střed je položen rodový erb Liechtensteinů-Castelkornů. Nad tímto znakem jsou umístěny biskupská mitra a berla spolu s knížecí korunou a mečem – symboly duchovní a světské moci olomouckých biskupů. Česká mincovna vyrazí pouhých 1 000 kusů replik, prodává je za 1 450 Kč.
Slavnostní křest pořádá mincovna ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc – Arcidiecézním muzeem Kroměříž. „Křest se uskuteční 22. února od 17:00 hodin stylově v prostorách historické biskupské mincovny. Přednášky jsou určeny nejen pro sběratele mincí, ale pro všechny příznivce bohaté a slavné historie města Kroměříže,“ uvedl Lukáš Jokl, zástupce České mincovny. Repliky bude možné zakoupit na místě.