CZK/€ 25.215 -0,32%

CZK/$ 24.487 -0,76%

CZK/£ 29.923 -0,30%

CZK/CHF 26.843 -0,27%

09. 05. 2013

0 komentářů

Subjekty:

Studie Visa Europe: Elektronické platby snižují šedou ekonomiku.

 


 

Celkový objem šedé ekonomiky v Evropě se pohybuje okolo 2,1 bilionů euro, tedy 18,5% HDP. Úroveň sice představuje desetileté minimum stínové ekonomiky, studie Visa Europe však  dokládá, že “práce načerno” a vyplácení mimo účetní evidenci napříč Evropou jsou stále spojovány s platbou v hotovosti. Naopak, země s vyšším počtem elektronických transakcí mají také nižší objemy šedé ekonomiky.

„Podhoubí pro šedou ekonomiku vzniká zejména v období výraznějšího poklesu ekonomiky, kdy narůstá nezaměstnanost a mezi lidmi panují obavy z budoucnosti. Šedá ekonomika funguje v celé Evropě na bázi peněžních toků, které jsou poháněny prací načerno a platbami bez účetních dokladů” potvrzuje Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou a Slovenskou republiku, a dodává: “Celé dvě třetiny stínové ekonomiky v Evropě představuje práce bez platné pracovní smlouvy, zbývající jedna třetina tvoří platby v hotovosti bez vystaveného dokladu.”  

V České republice – jak dokládají výsledky studie  – činí objem šedé ekonomiky v poměru k hrubému domácímu produktu 16%, tedy přes 600 miliard korun. Je to méně než evropský průměr (18,5%), nicméně stále o 100% více než například v sousedním Rakousku (8%). 

Závěry studie také ukazují, jak země v regionu střední a východní Evropy ve srovnání se západoevropskými zeměmi z hlediska objemu šedé ekonomiky výrazně zaostávají.  Nejlépe si vede Slovensko (15%), ukazatele šedé ekonomiky jsou však výrazně vyšší v Polsku (24%), Maďarsku (22%), Chorvatsku (28%) a ve Slovinsku (23%). S nejvyššími hodnotami v Evropě se umístilo Bulharsko (31% HDP).

Studie dále zmiňuje mezinárodní zkušenosti, které ukazují na jasnou propojenost mezi velikostí stínové ekonomiky a počtem elektronických plateb. Například v zemích, kde jsou elektronické platby široce používány (např. Velká Británie), je velikost stínové ekonomiky  podstatně nižší než v zemi, kde elektronické platby nejsou rozšířené – viz již zmíněné Bulharsko s 31%.

REKLAMA

Mezi sektory, kde se stínová ekonomika vyskytuje nejčastěji, patří stavebnictví, maloobchod, výroba, cestovní ruch a doprava. Studie Visa Europe zmiňuje, že online nakupování je jedním z nástrojů proti stínové ekonomice, neboť omezuje možnost platby bez dokladu.

Podle studie společnosti Visa Europe byla ekonomická krize v Evropě silným impulsem pro většinu evropských vlád k přijetí opatření proti stínové ekonomice a konsolidaci rozpočtů.

I česká vláda podnikla kroky ke snížení úrovně stínové ekonomiky a řešení problému zaměstnavání osob “načerno”. Pozměňovací návrh legislativy byl schválen v roce 2012. Osobám pracujícím v rámci tzv. „švarcsystému“ může být podle nové legislativy uložena pokuta až do výše 100 000 Kč a společnostem až do výše 10 000 000 Kč.

Studii Visa Europe si můžete stáhout zde:

www.visaeurope.com/en/about_us/industry_insights.aspx

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Platební karty - VISA a MasterCard

Na návštěvě zákulisí placení kartami

Platební karty představují instrument umožňující platit a vybírat hotovost. Co se děje na pozadí placení kartami? Jak pozná terminál obchodníka, že platba je krytá? Kteří hráči vystupují v zákulisí mezinárodního systému platebních karet? 

Text: Radovan Novotný

09. 10. 2019

Platební karty - VISA a MasterCard

Vyznáte se v platebních kartách?

Platební karty jsou nástroje určené k bezhotovostním platbám, které jsou vydávány fyzickým a právnickým osobám nejčastěji bankou. Bezhotovostní platbou se rozumí oprávněné čerpání placené částky z účtu držitele (majitele) karty. Platební karta umožňuje držiteli bezhotovostní platby na účet prodejce nebo poskytovatele služby za koupené zboží, výběr hotovosti […]

Text: David Krůta

03. 05. 2019

Jak se správně pojistit na dovolenou?

Doba letních dovolených se blíží a s ní i cestování do více či méně exotických krajin. Nedílnou součástí výjezdu za hranice by mělo být cestovní pojištění. Jak správně nastavit cestovní pojištění, aby vás nic nepřekvapilo?

Text: Jana Zámečníková

16. 05. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *