CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

02. 04. 2014

0 komentářů

EY světovou jedničkou mezi poradci v oblasti IPO

 


 

EY a IPO v roce 2013:

  • V roce 2013 se EY jako poradce podílela na více než třetině (38 %) všech IPO, které se ve světě uskutečnily; pokud jde o objem kapitálu získaného prostřednictvím primárních úpisů, představuje její podíl dokonce 67 %;
  • Z „Top 20“ největších primárních emitentů roku loňského roku působí EY u osmi jako auditor a šestnácti společnostem poskytuje EY poradenské služby;
  • EY je lídrem mezi poradci pro IPO v oborech realit, technologií, farmacie, ropného a plynárenského průmyslu, biotechnologií a pojišťovnictví.

„Primární úpis akcií znamená pro každou společnost velkou změnu a my si velice vážíme toho, že nám před tak zásadním krokem, jako je IPO, dala vloni důvěru celá řada předních světových společností, které využily našich auditorských a poradenských služeb,” říká Peter Wells, vedoucí partner transakčního poradenství EY v České republice. Dále dodává: „Také české společnosti mají zájem o primární úpis na některé z regionálních burz. Jejich nejčastějším motivem je potřeba získat finanční prostředky na další rozvoj nebo na akvizici, případně se jedná o akcionáře, kteří chtějí zpeněžit svoji původní investici. V poslední době se zprávy o možném vstupu na burzu objevily v souvislosti se společností Molitan, kterou vlastní polský výrobce pružné polyuretanové pěny Organika. O primárním úpisu jako jedné z potenciálních strategických alternativ ale uvažují také Pivovary Lobkowicz, mediální skupina MAFRA, skupina Agrofert, která podniká v zemědělství, potravinářství a chemickém průmyslu, nebo výrobce mikroskopů Tescan.“  

EY audituje 185 z celkového počtu 882 společností, které v roce 2013 realizovaly primární úpis. Společnosti auditované EY získaly loni z IPO celkem 52,2 miliard amerických dolarů. Jako poradce EY spolupracuje se 338 primárními emitenty z loňského roku (38 % z celkového počtu), kteří vstupem na burzu získali celkem 111,6 miliard amerických dolarů (tj. dokonce 67 % z celkového kapitálu získaného prostřednictvím IPO v roce 2013).

V roce 2013 IPO zaznamenaly poprvé po třech letech meziroční růst. Peter Wells k tomu dodává: „Primárních úpisů vloni přibylo v široké řadě odvětví a na kapitálových trzích celého světa. To je velice dobrá zpráva, která naznačuje, že globální oživení stojí na pevných základech. Těšíme se, že i letos budeme mít možnost spolupracovat se spoustou dalších společností, které se chystají na IPO, a pomůžeme jim získat kapitál pro další růst.“
Zdroj : EY

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Wirecard

Zpráva vyšetřovací komise ve věci Wirecard odhaluje selhání všech kontrolních mechanismů

Foto: Shutterstock Politickou odpovědnost za včasné neodhalení podvodu v případu Wirecard by měl nést německý ministr financí, myslí si opozice. Jeho resort má totiž dohlížet na tamní úřad pro finanční dohled – BaFin. Spolkový soud přitom zamítnul stížnost hlavního auditora firmy Wirecard Andrease Loetschera a bylo tak možné […]

Text: Veronika Hejná

30. 06. 2021

Vlajka - logo trhu Start

Na burzu míří tři české firmy. Vyplatí se koupit jejich akcie?

Na trh Start Burzy cenných papírů Praha míří tři čeští emitenti. Pro kapitál si jdou výrobce bezpilotních letadel Primoco, výrobce pracovní obuvi Prabos a specialista na výrobu polymerních materiálů pro 3D tisk Fillamentum. Stojí za to se zajímat o koupi jejich akcií?

Text: Petr Zámečník

07. 05. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *