CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

10. 04. 2014

0 komentářů

Podle nového výzkumu nemůže za klesající výnosy z firemní daně agresivní daňová optimalizace

 


 

Nařčení korporací jako Apple, Google nebo Starbucks z agresivního daňového plánování vychází podle studie z implicitního přesvědčení, že korporace maximalizují svou hodnotu vůči společnosti pouze, pokud platí daně. A také přímo úměrně tomu, kolik daní platí. Ovšem korporace rovněž investují, vytváří pracovní příležitosti a jsou lídry inovací. Tyto činnosti naopak zpravidla nerealizují v daňových rájích.

Studie proto pokračuje konstatováním, že nadnárodní společnosti představují přidanou hodnotu jak pro hospodaření svého státu, tak pro hostitelské ekonomiky. Daňové ráje přidávají hodnotu tím, že nadnárodním společnostem umožňují snížit daňovou povinnost a zároveň zpětně zvýšit jejich investice v ekonomikách s vysokým zdaněním. Nárůst daňového zatížení by nutně snížil objem těchto investic, což by vedlo k redukci pracovních míst, snížení spotřeby i menší inovaci.

Není zkrátka jasné, zda je záhodno manipulovat s prověřenými úrovněmi firemního zdanění za účelem vyššího daňového výnosu, když by se tím zároveň snížil daňový výnos v zahraničních ekonomikách a dost možná by klesly investice, zaměstnanost a spotřeba v tuzemsku.

Zpráva rovněž konstatuje, že vyspělé ekonomiky čelí fiskálnímu problému, který vytváří prostředí pro daňové úniky. Sinclair Davidson, autor zprávy a profesor na Škole ekonomiky, financí a marketingu na RMIT v Melbourne, k tomu uvádí: „Argumentuje se, že základ firemní daně se postupně snižuje kvůli agresivní daňové optimalizaci nadnárodních společností – jenže k tomu jaksi nejsou důkazy. Jistě, lze poukazovat na to, že nadnárodní společnosti neplatí daně v některých jurisdikcích, to ovšem nic nevypovídá o skutečném základu firemní daně. Pokud výnosy z firemní daně v posledních letech poklesly, pak za to nejspíš můžou mizerné podmínky na trhu, a ne agresivní daňová optimalizace.“
clipboard01

(Průměrná sazba daně z příjmu právnických osob v OECD od roku 1981 klesá. Reálné příjmy z těchto daní naopak spíše stagnují.)

REKLAMA

Chas Roy-Chowdhury, šéf daňového oddělení ACCA, dodává: „Tato studie dost možná dokazuje, že globální systém firemních daní není rozbitý, přesto však zůstávají otázky ohledně daňových úniků, snižování základu daně a tzv. agresivní daňové optimalizace. ACCA v tomto vždy zastávala jasnou pozici – daňové úniky jsou zločin a ACCA zastává názor, že firmy by v zásadě neměly provozovat agresivní daňovou optimalizaci. Nadnárodní firmy nesmí zatajovat, jakou hodnotu přinášejí svým akcionářům a společnosti jako takové, a všem angažovaným musí dát jasně najevo, že jim záleží na budování udržitelného podnikání. Firmy musí na správu daňových povinností nahlížet jako na součást procesu vytváření dlouhodobé hodnoty.“

Tisková zpráva: ACCA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Daňové a pojistné změny pro OSVČ od roku 2025 – vyšší odvody a nová daňová hranice

Od 1. ledna 2025 dochází k významným změnám v daňových a pojistných odvodech pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Tyto změny ovlivní jak hranice pro zdanění, tak i minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Cílem úprav je především reagovat na rostoucí průměrné mzdy a zajistit tak […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *