„Pamětní mince obvykle připomínají postavy a události jak pozitivní, tak negativní. Důstojně zobrazit na minci osvobození největšího nacistického vyhlazovacího tábora pro nás ale bylo velmi náročným úkolem. Proto jsme se rozhodli oslovit Institut Terezínské iniciativy a požádat je o spolupráci,“ uvedl Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny. Během příprav kresebného návrhu připravil autor Jakub Orava bezpočet variant, finální podoba mince vznikla na základě rozhovorů s držitelkou řádu TGM Dagmar Lieblovou a uznávaným historikem Tomanem Brodem, přeživšími Osvětimského tábora.
Motiv lidí vycházejících z bran tábora vyzdvihla během vzpomínky na návraty domů Bohumila Havránková, členka předsednictva Terezínské iniciativy a pamětnice terezínského tábora. „Velmi mě těší, že pamětní mince vychází ve zlatě, což dodává tomuto výročí ještě větší důstojnost,“ řekl v rámci vzpomínky Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu. „Význam této mince spatřuji i v tom, že alespoň těm dvěma stům lidí, kteří ji budou mít doma, připomene i po mnoha letech památku přeživších Osvětimi. Bohužel se mi zdá, že na to, co se před sedmdesáti lety událo, lidé čím dál tím více zapomínají,“ doplnila Anna Hyndráková, pamětnice Terezínského tábora.
Zlatých pamětních mincí o hmotnosti 3,49 gramu vzniknou pouhé dvě stovky, zákazníci je u České mincovny zakoupí za 5 490 Kč. Nejedná se ale o poslední minci, která připomene sedmdesát let od konce druhé světové války. „Emise máme v první polovině roku celkem čtyři – první připomíná lednové osvobození Osvětimi, druhá bitvu o Iwo Jimu, významný milník tichomořské války, třetí dobytí Berlína a poslední se obloukem vrací do Česka, konkrétně připomene výročí květnového Pražského povstání,“ doplnil Jokl. Posláním pamětních mincí je podle něj připomínat historické události, které by neměly být zapomenuty, vzdělávat tak jejich majitele a rozšiřovat jejich obzory.
Dnešní vzpomínku na výročí osvobození Osvětimského tábora spojila Česká mincovna a Institut Terezínské iniciativy s vyhlášením III. ročníku výtvarné soutěže pro školy k připomínkové akci Jom ha-šoa. V den této akce se v Izraeli a židovských komunitách po celém světě konají připomínkové akce připomínající hrdiny povstání ve varšavském ghettu na jaře 1943 a uctívající památku všech obětí holocaustu. Cílem akce Jom ha-šoa pořádané od roku 2006 v České republice je rozšířit kulturu připomínání obětí holocaustu Židů a Romů do veřejného prostoru. „Tématem letošní připomínkové akce, která se bude konat ve čtvrtek 16. dubna 2015 v Praze a dalších českých a moravských městech, jsou Návraty a Nenávraty a dotýká se 70. výročí osvobození koncentračních táborů a konce druhé světové války,“ uvedla Tereza Štěpková, ředitelka Institutu Terezínské iniciativy. Vítězné práce budou prezentovány během akce a autor nejlepší z nich získá jednu ze zlatých pamětních mincí vyražených v České mincovně.