CZK/€ 25.165 +0,18%

CZK/$ 24.218 +0,21%

CZK/£ 30.334 +0,20%

CZK/CHF 26.958 -0,23%

18. 05. 2015

0 komentářů

EU sníží poplatky za bezhotovostní platby, obchodníkům jejich akceptace zvedá obrat

 


 

V Česku banky vydaly více platebních karet, než má země obyvatel. Navzdory tomu, že zavedení jejich akceptace zvedá podle statistik obchodníkům obrat, v některých restauracích či obchodech se po platebních terminálech stále zákazníci ptají marně. „Platba kartou bývá podle statistik až o 30 % vyšší než platba v hotovosti. Navíc se zvyšuje množství nákupů. Lidé totiž nejsou limitováni hotovostí v peněžence a častěji se pouštějí do impulzivních nákupů,“ popsala Lenka Bukalová ze společnosti SONET, která je předním dodavatelem platebních terminálů pro Českou republiku a Slovensko. Pořízení karty má i další výhody – rozšiřuje okruh platících zákazníků například o cizince, kteří v peněžence nemají české koruny. Bezhotovostní platby přinášejí i vyšší bezpečnost, protože omezují nakládání s bankovkami na provozovnách. Jak terminál ale vybrat a používat?

Pro restauraci mobilně, v obchodě stačí stacionárně

Pokud chce bezhotovostní platby zavést hotel, úřad či kamenný obchod, může využít nepřenosný neboli stacionární terminál, který odborník nainstaluje na jedno místo bez možnosti přístroj přenášet. S autorizačním centrem toto zařízení komunikuje pomocí internetu či telefonní linky. K většině terminálů je navíc možné připojit takzvaný PIN Pad, tedy klávesnici komunikující s terminálem, na níž zákazník zadává PIN. PIN Pad může být umístěn například na druhé straně obchodního pultu. Pro restaurace, taxislužby ale i výstavy nebo rozvážky jídla je však stacionární řešení nevhodné. Proto jim banky či odborné firmy nabízejí mobilní terminály. S autorizačním centrem mohou komunikovat pomocí datové SIM karty nebo chytrého telefonu. Podnikům pokrytým bezdrátovým internetem se nabízí možnost připojit terminál k wi-fi routeru, nebo lze využít pevnou základnu připojenou k internetu, se kterou samotný přenosný terminál komunikuje pomocí technologie Bluetooth. Třetím typem jsou samoobslužné platební terminály. Ty jsou vhodné pro provozovatele čerpacích stanic, myček, parkovišť, prádelen a mnohých dalších, kde není vyžadována přítomnost obsluhy. Terminál se integruje do celkového řešení systému a díky tomu, že není nutné zaměstnávat obsluhu, je pro provozovatele toto řešení značně ekonomické. „Platba je intuitivní a snadná, takže si s terminálem zákazníci bez problémů poradí sami,“ dodává Lenka Bukalová.

Terminál jde pronajmout i koupit

Po výběru vhodného typu terminálu je dalším krokem uzavření smlouvy o akceptaci platebních karet s některou z bank. K sjednání smlouvy o akceptaci je nutné připravit si údaje o průměrné výši transakce v podniku a očekávané výši měsíčního obratu na terminálu. Banky si v poskytování služby vzájemně konkurují, takže je možné vyjednat výhodné podmínky. Pokud se přesto nabídky finančních ústavů nejeví výhodně, terminál je možné místo pronájmu zakoupit. Pak je ale nutné počítat s jednorázovými náklady, jako je pořizovací cena samotného terminálu, poplatek za instalaci i školení obsluhy terminálu a poplatek za softwarovou licenci.

REKLAMA

Evropská unie tlačí poplatky dolů

Zavedenou praxí je, že kdykoliv zákazník zaplatí v obchodě kartou, banka obchodníka za tuto transakci odvede poplatek bance, která kartu vydala. Ten dnes v Česku tvoří kolem 1 % z výše platby. Od září se ale podnikatelé mohou radovat. V platnost vstoupí nařízení Evropské unie, které výši mezibankovního poplatku limituje na 0,2 % pro debetní a 0,3 % pro kreditní karty. Provoz platebních terminálů se tak obchodníkům zlevní.

Nastala éra bezkontaktních plateb

Stačí přiložit platební kartu a je zaplaceno. Bezkontaktní karty jsou sílícím trendem. Banky je svým klientům vydávají po milionech a už nyní je z celkových 11 milionů karet vydaných v Česku více než polovina bezkontaktních. I všechny nové terminály, které banky od 1. ledna loňského roku umisťují k obchodníkům, musejí přijímat bezkontaktní karty. Pro zákazníka, který má takovou kartu to znamená jedno – nákup do 500 korun může snadno zaplatit pouhým přiložením karty k terminálu, aniž by musel zadávat svůj PIN. A ještě dvě čísla na závěr, tentokrát z údajů společnosti Visa Europe. Průměrný Čech zaplatí bezkontaktně 3,3krát za měsíc a utratí tak 1700 korun měsíčně. „Bezkontaktní terminály najdou vynikající uplatnění tam, kde je velký nápor zákazníků, protože výrazně zrychlují celý proces platby. Ať už jsou to supermarkety nebo například velká nákupní centra. Smysl ale samozřejmě mají kdekoliv,“ dodala Bukalová. Bezkontaktní terminály mohou být přitom jak stacionární, tak mobilní.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Platební karty - VISA a MasterCard

Za hranice s kreditní nebo debetní kartou

Banky doporučují platit a vybírat hotovost kartou v zahraničí. Na platbách kartou za hranicemi těží banky z jim příznivého kurzu, navíc získají poplatek od obchodníka jako vydavatelská banka a k výběrům si většinou přilípnou poplatek. Jaký je ale rozdíl mezi kartou debetní a kreditní? Jaké může skýtat (ne)výhody karta kreditní?

Text: Jana Zámečníková

18. 08. 2015


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *