CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

04. 06. 2015

0 komentářů

Subjekty:

J&T BANKA WEALTH REPORT: Průzkum česko-slovenských dolarových milionářů

 


 

 

 

Kdo jsou dolaroví milionáři?

 

Čeští a slovenští dolaroví milionáři jsou vysokoškoláci (80 % v ČR, 89 % v SR) těsně po padesátce (průměrný věk respondentů v ČR je 52 let, v SR pak 50 let). V České republice platí, že svět dolarových milionářů je světem starších mužů, celá třetina českých milionářů je ve věku mezi 40–49 lety (30 %), silnější třetina pak ve věku mezi 50–59 lety (32 %). Naopak na Slovensku najdeme pětinu milionářů v rozmezí 30–39 let. Ženy jsou mezi milionáři ojedinělé. Nejčastěji jsou dolaroví milionáři majiteli firem (57 % v ČR, 58 % v SR), vedoucími pracovníky v roli zaměstnance (10 % v ČR, 9 % v SR) nebo osoby samostatně výdělečně činné (10 % v ČR, 3 % v SR).

REKLAMA

 

Ve světě investic

 

Dolaroví milionáři jsou spíše „opatrnými“ investory, kteří si vybírají zejména bezpečné investice. K tomuto postoji je vede obzvláště životní fáze, ve které se nacházejí, a také obava z nestabilní politické a ekonomické situace, jako je například krize na Ukrajině. I přes určitý konzervatismus se z chování dolarových milionářů dá vyčíst narůstající investiční apetit, který je nabuzen hlavně konjunkturou v některých odvětvích. Jejich investiční portfolio, které si nejčastěji spravují sami (56 % v ČR, 48 % v SR), však stále dodržuje zažité pravidlo – mít v rizikovějších instrumentech jen 1/3 majetku. Pouze pro 8 % českých a 10 % slovenských dolarových milionářů je správa majetku jejich hlavní pracovní náplní. Třetina dolarových milionářů se správě svého majetku věnuje denně, nejtypičtěji se však majetku věnují nárazově (54 % v ČR, 46 % v SR).

REKLAMA

 

Očekávání zhodnocení

 

Neustále snižování úrokových sazeb centrálními bankami nutí investory hledat zajímavější zhodnocení finančních prostředků v jiných než vkladových produktech. Ze společné perspektivy českých i slovenských dolarových milionářů vychází jako zajímavé investice do akcií zahraničních firem (25 % v ČR, 31 % v SR), nákup firem (26 % v ČR, 25 % v SR) a start-upy (23 % v ČR, 25 % v SR). V České republice si v porovnání se Slovenskem vedou výrazně lépe konzervativnější nástroje a uchovatelé hodnot, jako jsou zemědělská půda (34 % v ČR, 15 % v SR), stavební pozemky (26 % v ČR, 11 % v SR) či rezidenční nemovitosti (22 % v ČR, 8 % v SR), které mohou odrážet oživení českého trhu s nemovitostmi, jež jsou zejména v případě rezidenčních nemovitostí již delší dobu proklamovány. Investice do zemědělské půdy pak zažívají boom, o kterém svědčí i vznik hned několika půdních fondů, a stávají se trendovými. Půda je v České republice při porovnání se zbytkem světa stále velmi levná, očekávání korekce a vyrovnání ceny je pak tedy logické.

REKLAMA

 

Znatelný meziroční pokles u českých dolarových milionářů zažily investice do nákupu firem (2015: 26 %, 2014: 41 %). Pokles si lze vykládat tak, že loňský boom a trendovost vyhnaly ceny firem na maxima a je tedy mnohem obtížnější hledat ty správné příležitosti. Naopak větší oblibě se u českých dolarových milionářů mohou těšit alternativní investice (2015: 17 %, 2014: 12 %) či obchody s měnami (2015: 12 %, 2014: 6 %).

Investiční portfolio

V investičním portfoliu dolarových milionářů najdeme zejména investice, od kterých očekávají nejzajímavější zhodnocení. Výjimkou jsou jen termínované vklady, které za atraktivní z hlediska výnosu považuje pouze 1 % českých dolarových milionářů a ve svém portfoliu je vlastní téměř polovina (45 % v ČR, 55 % v SR). Vysoko si stojí vlastnictví firmy nebo podílu v ní, dolaroví milionáři tedy častěji investují do svých vlastních firem než do ostatních investičních nástrojů. Největší rozdíly mezi Čechy a Slováky jsou zřejmé u akcií českých a slovenských firem, které se nacházejí spíše v portfoliu českých dolarových milionářů (35 % v ČR, 11 % v SR), tento stav je především odrazem nefunkčnosti bratislavské burzy. Naopak na Slovensku má 1/3 milionářů zainvestováno do zlata.

Zajímavý je fakt, že z hlediska rizika považují dolaroví milionáři zemědělskou půdu, stavební pozemky a rezidenční nemovitosti srovnatelné s termínovanými vklady.

Investiční prostředí doma a v EU

Narůstající investiční apetit dolarových milionářů svědčí o oživení a vzniku nových investičních příležitostí. Poprvé za poslední tři roky považují čeští i slovenští dolaroví milionáři současnou ekonomickou situaci více za příležitost než za hrozbu pro své investice.

Evropská unie je pro dolarové milionáře z pohledu investic místem, kde se přes problémy stále najdou atraktivní investiční příležitosti (42 % v ČR, 52 % v SR). Češi jsou ohledně investičních příležitostí v Unii mírně skeptičtější. Přibližně pětina dolarových milionářů očekává i přes zlepšení ekonomické situace velmi pomalý růst, což činí investice v Unii méně atraktivní v porovnání se světem, dokonce 4 % českých a 5 % slovenských milionářů označilo aktiva v EU za dravá a neatraktivní s ohledem na poměr mezi výnosy a riziky. 18 % českých a 11 % slovenských dolarových milionářů pak označilo investice v EU za neatraktivní kvůli pomalému ekonomickému růstu, přebujelosti regulací a byrokracie.  Málokdo ale věří, že lze v EU očekávat všeobecný rychlý růst.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Mohou investoři stále očekávat býčí trh s bitcoinem

Navzdory nedávné stagnaci na kryptoměnovém trhu existují silné indikátory, které naznačují, že s probíhajícím čtvrtým kvartálem roku 2024 by mohl být na obzoru býčí trh s bitcoinem. Na trhu se rýsuje několik faktorů, které by mohly v následujících měsících výrazně ovlivnit cenu této kryptoměny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Bitcoin dosahuje nového historického maxima díky pokračující rally po volbách

Bitcoin minulou středu dosáhl nového historického maxima 93 480 dolarů, což je výsledek dynamiky po amerických prezidentských volbách, která nadále podporuje trhy s kryptoměnami. S rostoucí cenou bitcoinu také celková tržní kapitalizace kryptoměn stanovila nové historické maximum ve výši 3,05 bilionu dolarů, čímž překonala hodnotu zaznamenanou na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *