V prohlášení po červnovém zasedání se jako stříbrná nit táhne ujištění, že pokud se v centrální bance dosud diskutovala potřebu dalšího uvolnění měnové politiky (oslabení koruny, negativní sazby apod.), tak v červnu tyto diskuze se utlumily a změny nejsou na pořadu dne. Kromě přímého prohlášení o nižší potřebě dál oslabovat kuru, další změnou bylo vyjádření, že inflační rizika jsou vyrovnaná, přitom poslední jednání je bankovní rada opakovaně hodnotila jako proti-inflační. Dalším posunem bylo, že ČNB přestala komentovat mírný růst nominálních mezd, který na předchozích zasedání považovala za významný rizikový faktor, který může centrální banku přinutit k dalšímu oslabení koruny.
Důvodem posunu jsou lepší z české ekonomiky (HDP + 4,2 % r/r v 1Q), které doplnilo zvýšení inflace (+0,7 % r/r v květnu) kvůli zdražení pohonných hmot a také lepší růstový výhled v západní Evropě.
Nadále očekáváme, že ČNB současný režim – nulové sazby a intervenční hladina 27 CZK/EUR – vydrží nejen do konce roku 2016, ale možná i déle. Nečekáme, že by ČNB skončila tento režim dříve, než ECB ukončí svoje QE (alespoň září 2019). Celkově načasování a forma ukončení kurzového závazku (šokem, postupně, skryté intervence apod.) jsou stále zahalený velkou měrou nejistoty.
Finanční trhy na zasedání ČNB nereagovaly, koruna k euru se držela těsně nad 27,25 CZK/EUR.
Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky
REKLAMA