08. 07. 2015
Pro regulaci provizí finančních zprostředkovatelů jsou čtyři z pěti Čechů
Přes tři pětiny respondentů (62 %) si myslí, že zprostředkovatelé finančních produktů jsou vždy ve střetu zájmů, protože nabízejí produkt, z něhož budou mít největší provizi (zisk). Jen necelá čtvrtina má za to, že se mu zprostředkovatelé snaží nabídnout ten nejlepší produkt, a 15 procent dotázaných o tom nikdy nepřemýšlelo.
Drtivá většina dotázaných – 88 procent – se např. u životního pojištění domnívá, že odpovídající provize pro zprostředkovatele by měla být ve výši 15 procent. Podle zbytku respondentů pak může být provize v rozmezí 90–200 %.
Čtyřicet pět procent Čechů uvedlo, že obdrželo nabídku zprostředkovatele, aby některý ze svých finančních produktů předčasně ukončil a sjednal si jiný u konkurence.
Z průzkumu dále vyplynulo, že tři čtvrtiny Čechů se při investování svých volných finančních prostředků rozhodují sami, bez pomoci odborníka. Poradit si nechá jen čtvrtina dotázaných.
„Potěšitelné je, že i domácnosti s příjmem do 20 tisíc korun měsíčně si dokáží vytvářet finanční rezervu,“ komentoval výsledky průzkumu předseda institutu Přemysl Souček. Tři pětiny dotázaných přitom uvedly, že volné finanční prostředky ukládají pravidelně.
REKLAMA
Nejvíce českých domácností potvrdilo svůj měsíční příjem ve výši do 35 tisíc a do 50 tisíc korun (shodně po 38 procentech). Devět procent českých domácností má podle průzkumu příjem do 65 000 Kč. Jen čtyři procenta domácností mají příjem vyšší, zatímco domácností s příjmem do 20 tisíc korun je 12 %.
Nejdéle měsíc by z vytvořených rezerv dokázalo vést domácnost při náhlém výpadku všech příjmů 18 procent dotázaných. Třicet osm procent domácností by si poradilo nejdéle čtvrt roku, 23 % půl roku a pětina nejdéle rok. Pouhá dvě procenta jsou na tom tak, že už by nikdy nemusela vykonávat žádnou výdělečnou činnost.
Průzkum ukázal, že 60 % Čechů ukládá své finanční prostředky na spořicí účet v bance, na běžném bankovním účtu je nechá ležet 56 % lidí. Penzijní připojištění podle výsledku průzkumu používá šest Čechů z deseti, stavební spoření pak necelá polovina (46 %).
Třicet procent dotázaných odpovědělo, že má sjednáno kapitálové životní pojištění. „Každý šestý Čech (17 %) stále dává své volné finance do prasátka nebo pod slamník,“ podivil se nad výsledky průzkumu předseda FAEI.
REKLAMA
Kolektivní investování prostřednictvím fondů využívá podle výsledků průzkumu každý desátý dospělý obyvatel ČR, individuálně investuje (akcie, dluhopisy…) 13 procent z dotázaných. O jedno procento (14 %) více jich využívá termínovaný vklad, čtyři procenta lidí stále ještě vlastní vkladní knížky.
Nákup nemovitostí využívá k investicím osm procent respondentů, investiční zlato nakupují 4 procenta z nich a 2 % lidí nakupuje umělecká díla a starožitnosti.
Necelá polovina Čechů (45 %) uskutečnila větší individuální investici anebo si sjednala některý ze spořicích finančních produktů před méně než rokem. Před méně než třemi lety to bylo 27 % respondentů, sedmnáct procent pak zhruba před pěti lety.