CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

22. 12. 2015

0 komentářů

Evropský růst, čínská bublina a levná ropa ovlivňovaly letos i investory. V příštím roce se přidají i americké úrokové sazby

 


 

Jan Macek, analytik švýcarské finanční společnosti Swiss Life Select

Ropa za 40 dolarů za barel zvyšuje růst v Evropě

Asi nejdůležitější z těch dlouhodobých faktorů je nízká cena ropy. Díky krokům zemí OPEC, které měly za následek vytvoření převisu nabídky po této surovině ve druhém pololetí roku 2014, došlo postupně k poklesu její ceny až na současných necelých 40 dolarů za barel. Naposledy se za takovouto cenu ropa po krátký čas prodávala na samém dně finanční krize na přelomu let 2008 a 2009.

Vliv nízké ceny ropy na světovou ekonomiku je ale smíšený. Situace pochopitelně velmi komplikuje život zemím, které jsou na těžbě a exportu černého zlata závislé. Zejména těm, které nejsou za tuto aktuální cenu schopny pokrýt náklady na její těžbu. Příkladem je Rusko, které pro vyrovnaný státní rozpočet potřebuje cenu kolem 105 dolarů za barel. Čím níže pod touto cenou se ropa obchoduje, tím větší rozpočtový deficit země vykazuje. Negativní vliv na ekonomiku ilustruje i tempo růstu HDP, které letos prudce kleslo až na zápornou hladinu kolem 4 %.

Naopak převážně pozitivní dopad má nízká cena ropy na naše nejbližší okolí, tedy na ekonomiku Evropské unie. Stojí sice částečně za slabým růstem inflace, pro ekonomiku je však důležitější vyšší ziskovost výrobců. Pokud k tomu připočteme zvýšení konkurenceschopnosti díky slabému euru, máme v ruce velmi silný prorůstový efekt, ze kterého bude Evropa ještě minimálně příští rok naplno těžit.

REKLAMA

Prasknutí akciové bubliny jako předzvěst měnící se Číny

Poměrně neočekávaným, alespoň co se do rozsahu a intenzity týče, byl srpnový propad akciových trhů po celém světě. Na počátku byl čínský akciový trh, kde se již několik měsíců formovala ukázková bublina. K jejímu prasknutí stačilo několik kroků čínské národní banky, které oslabením jüanu reagovaly na horšící se makroekonomické ukazatele čínské ekonomiky. To, že čínská ekonomika zpomaluje je zřejmé již delší dobu. Otázkou je jak rychle a jaký dopad to bude mít na svět v případě, že zpomalení bude šokové.

Co je důležité si uvědomit je, že Čína se mění. Zpomalení ekonomiky, vyjádřené klesajícím tempem růstu HDP, je obrazem posunu ekonomiky od výrobní ke spotřební. Od ekonomiky těžící z levné pracovní síly, na které stál čínský export, jako hlavní tvůrce čínského zázraku, po ekonomiku s rozvinutou a bohatou střední třídou, která poptává a spotřebovává zboží a služby s vysokou přidanou hodnotou. Důkazem může být například zvýšení podílu sektoru služeb na celkovém HDP, který za posledních patnáct let vyrostl ze 40 na dnešních téměř 50 %. To nasvědčuje spíše tomu, že ekonomika jde správným směrem a k žádnému šokovému zpomalení či krachu ekonomiky by dojít nemělo. Spíše budeme svědky postupného zpomalování na tempa růstu typického pro vyspělejší země.

Investoři budou na rok 2015 vzpomínat v dobrém

REKLAMA

Z pohledu investorů byl letošní rok nakonec celkem úspěšný. Předpokládaný růst se dostavil na evropských akciových trzích, naopak téměř žádný pohyb nebyl patrný na druhé straně oceánu, na akciích amerických. Se slušným ziskem skončily nakonec i čínské akcie, které i přes velký propad uzavřely o deset procent výše než na konci roku minulého. Očekávání se naplnila i na trzích dluhopisových, které se pomalu odráží od dna nízkých úrokových sazeb a táhnou tak ke dnu ceny.

2016 rokem ropy, sazeb ve Spojených státech a Číny. Investice potáhnou akciové trhy vyspělých zemí

V příštím roce budou klíčové zejména tři faktory, nijak nepodobné těm výše zmíněným. Tím prvním bude další vývoj ceny ropy. Byť dnes nemáme žádné přesvědčivé vodítko, které by naznačovalo, že by se ropa mohla vrátit na tříciferné hodnoty, stát se může cokoliv. Do hry totiž mohou vstoupit tak nepředvídatelné faktory jako vojenské konflikty nebo politické dohody. Pokud se nic zásadního nestane, bude zřejmě ropa stále levná. To bude nadále vytvářet tlak na Rusko a naopak podporovat růst vyspělých ekonomik.

Druhý faktor bude zásadnější a je spojen s růstem úrokových sazeb v USA. Americká centrální banka bude muset velmi obezřetně balancovat na hraně dalšího zvyšování sazeb a hrozbě deflace. Pokud by tento proces neuřídila a musela sazby opět snižovat, mělo by to jak na americkou, tak na světovou ekonomiku výrazně negativní dopad.

Třetím faktorem zůstává Čína. Je zřejmé, že investoři jsou na tento trh stále velmi citliví. Není tak vyloučené, že budeme opět svědky jednoho nebo více propadů trhů v případě, že budou zveřejněny horší než očekávané makroekonomické údaje.

Pokud jde o tip na investici v roce 2016, měly by to být akciové trhy vyspělých zemí. Evropa by měla nadále těžit z podpory ECB, levné ropy a levného eura. Americké akcie sice krátkodobě budou díky růstu úrokových sazeb klesat, i tak bude ale tento trh díky fungující ekonomice a silnému dolaru pro investory atraktivní a měl by přinést zisk. Čínské akcie budou i v příštím roce vysoce volatilní a šáhnou tak po nich spíše spekulanti vyhledávající rizikové, krátkodobé příležitosti.
Zdroj : Tisková zpráva Swiss Life

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

ESG jako jedna z hrozeb pro efektivní alokaci kapitálu?

V posledních letech získává na významu stále víc tzv. ESG (Environmental, Social, and Governance) kritérium, tedy posun směrem k zeleným investicím. Dochází k nárůstu zelených dluhopisů, udržitelných půjček a dalších finančních nástrojů, které podporují projekty šetrné k životnímu prostředí. I centrální banky, jako je ECB, se více […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *