CZK/€ 25.295 -0,24%

CZK/$ 24.093 -1,01%

CZK/£ 30.315 -0,49%

CZK/CHF 27.125 -0,57%

22. 01. 2016

0 komentářů

Subjekty:

Česká republika patří mezi 3 nejrychleji rostoucí ekonomiky Evropy

 


 

Pozitivní očekávání týkající se růstu české ekonomiky v roce 2015 jsou spojována s méně pozitivními předpověďmi pro rok letošní. Banka uvádí, že tempo růstu, kterého bylo pravděpodobně dosaženo v roce 2015, není nadále udržitelné, jelikož byl růst podpořen zásobami, které vzrostly v prvním čtvrtletí, a silným růstem veřejných investic. Česká ekonomika si v roce 2015 také zahrála na honěnou, kdy za svými kolegy výkonnostně zaostávala. Ekonomové HSBC stále očekávají v tomto roce robustní a dobře vyvážený růst byť pomalejším tempem.

Zlepšující se situace na trhu práce by měla v roce 2015 podpořit růst spotřeby. HSBC odhaduje, že průměrná míra nezaměstnanosti klesla na 5,7 %, což je nejnižší zaznamenaná hodnota od roku 2009. To posílilo růst objemu mezd v 1. až 3. kvartálu 2015 na 4,7 % v reálných hodnotách, nejvyšších od roku 2007. Růst nominálních mezd se zvedl spolu s rostoucí zaměstnaností, což rozptýlilo přetrvávající obavy, že dlouhodobě nízká inflace přiškrtí mzdové požadavky. Proto by měl mít trh práce stále dostatečný předstih, aby zabránil agresivnějšímu růstu mezd. Zaměstnanost se v celé ekonomice stále pohybuje přibližně na 5 % pod úrovní roku 2008 (přes 10 % v případě výrobního sektoru).

 „Investiční aktivita byla loni poháněna zrychleným využíváním fondů Evropské unie z finanční perspektivy 2007 – 2013, jelikož její financování se chýlilo ke konci. To přidalo jeden bonusový procentní bod k růstu HDP za 2015. Letos to bude zřejmě naopak, jelikož vláda odhaduje, že se veřejné výdaje na investice prudce smrští a stáhnou s sebou kolem 1 procentního bodu z růstu HDP. V souladu s tím jsme redukovali naši prognózu růstu investic. Předpokládáme, že růst soukromých investic bude z velké části kompenzovat pokles investic veřejných,“ napsali HSBC ekonomové ve své poslední zprávy o evropské ekonomice.

HSBC konstatuje, že Česká republika, jakožto malá otevřená ekonomika, zůstává velmi citlivá ke globálnímu hospodářskému cyklu. Pozitivně hodnocen je naopak vyrovnávací mechanismus na straně fiskální politiky, který umožňuje flexibilitu v případě zpomalení.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *