CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

Text: Monika Lukešová

09. 08. 2012

3 komentáře

Nevěra ohrožuje rodinné finance. Na kolik vlastně vyjde milenka?

 


 

Podle průzkumu Era Poštovní spořitelny má zkušenosti s nevěrou téměř 40 procent českých domácností, takže i se zatížením společného rozpočtu. Nevěrníci se však na svých záletech snaží šetřit. I tak ale průměrné náklady za milence nebo milenku dosahují poloviny rodinných výdajů za jídlo a bydlení. Nejčastěji se podle průzkumu platby za telefon, dárky, restaurace, kulturní akce nebo chvilková hnízdečka lásky pohybují kolem 2 500 korun měsíčně.

„Nevěra se tak může významným způsobem podepsat na kvalitě a rovnováze rodinných financí, neboť představuje polovinu výdajů, které české domácnosti průměrně vynaloží na potraviny a bydlení,“ varuje Aleš Pospíšil, výkonný ředitel Řízení segmentů Poštovní spořitelny.

Milenka stojí dva až pět tisíc korun měsíčně

Nejvíce české domácnosti utratí za potraviny, částka se v průměru pohybuje kolem 5 700 korun a výdaje za bydlení představují zhruba 4 200 korun měsíčně. Za milenku bohémové zaplatí více než 5 000 korun, velkorysí zhruba 2 500 korun a spořílkové do 2 000 korun. Milenka v Praze bude nevěrníka stát samozřejmě víc, než v nějakém menším městě.

Za milenkou autobusem

Většinou také nevěrní partneři jezdí na schůzky s milenkou městskou hromadnou dopravou, takže ušetří za benzín a sousedi si nevšimnou, že auto nestojí před domem. U boháčů je také problém, že takové auto třeba nemá nikdo široko daleko, takže poznat ho na utajovaném výletě může takřka kdokoli.

Češi jsou většinou opatrní, proto 96 procent platí při večeřích nebo v hotelech s milenkou zásadně v hotovosti. Platby kartou by se manželce leckdy špatně vysvětlovaly.  Muži jsou také velice vypočítaví. Když kupují kytici a platí kartou, koupí rovnou dvě menší, jednu pro manželku a druhou pro milenku. Sedm procent nevěrných lidí má dokonce speciální účet, ze kterého pokrývají náklady na své zálety.

Překvapivě polovina lidí svým milencům a milenkám nekupuje žádné dárky a dokonce jedno procento je zahrnuje do firemních nákladů. Nejčastěji se výdaje za dárky pohybují do 300 korun měsíčně. Rozhodně vyjde levněji zamilovaná milenka, která nebude požadovat luxusní dárky a drahé večeře. To sice přináší velkou finanční úsporu, ale velké existenční problémy, jako je tlak na rozvod a podobně.

Na to, jak jsou Češi opatrní při platbách na svých záletech, tak při psaní sms v podstatě vůbec. Desetina nevěrných si píše textovky denně a skoro třetina několikrát týdně.

Zkušenosti s nevěrou má zhruba třetina lidí do 30 let, ale s věkem se počet nevěrných zvyšuje. Téměř polovina lidí do 50 let zkusilo nevěru na vlastní kůži. Čím větší město, tím více možností se s milenkou nebo s milencem někam schovat. Proto není překvapením, že 48 procent nevěrných je z Prahy.

O průzkumu:

Průzkumu se účastnilo 2 000 lidí z celé České republiky nad 25 let. Průzkum byl prováděn on-line dotazováním
 – CAWI.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře


Související články

Globální veřejný dluh na šikmé ploše

Veřejné zadlužení napříč globální ekonomikou znovu narůstá, varuje ve své nejnovější zprávě Mezinárodní měnový fond (MMF). Zatímco v letech 2021-2022 došlo k mírnému poklesu, v tomto roce by měl celkový dluh přesáhnout 100 bilionů dolarů (93 % světového HDP). Do konce této dekády MMF odhaduje další zvýšení […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 10. 2024

Konec fiskálního konzervatismu v Británii

Konec fiskálního konzervatismu v Británii

Politika britské Konzervativní strany, tak jak jsme ji po desetiletí znali, alespoň prozatím mizí. Rozpočet Johnsonovy vlády přichystal po dlouhou dobu nebývalé výdaje. A to nehledě na opatření proti koronaviru.

Text: Karel Pučelík

17. 04. 2020

Vítězství - victory - ruka - voda - krize - investice - problém

Po nás potopa…

Ministerstvo financí v touze po záplatování stále děravějšího státního rozpočtu hledá peníze, kde může. Nyní se ve vládním balíčku daňových změn dostaly na přetřes pojišťovny. A mají během 2 let zaplatit přes 10 mld. Kč!

Text: Petr Zámečník

17. 06. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *