„Je-li potlačeno tržní fungování úrokových sazeb, nemůže fungovat hospodářský cyklus. A nefunguje-li princip hospodářského cyklu, nemůže docházet k periodické očistě ekonomického systému, a tudíž nemůže fungovat ani tržní ekonomika, bez čehož nemůže být fungování ekonomiky efektivní,“ upozornil profesor Oldřich Rejnuš, který přednáší na Fakultě podnikatelské VUT v Brně a na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity.
Evropská unie je podle něj křehká a její budoucnost je ohrožena mnoha faktory, například bankrotem významné evropské banky, kolapsem Ukrajiny, uprchlickou krizí nebo kolapsem společné evropské měny. Obyčejní lidé by se na tyto scénáře měli podle něj dobře připravit. Musí se naučit spravovat své majetkové portfolio a včas převést své finanční investice na investice reálné, jako jsou podle Rejnuše například drahé kovy.
Hlavním viníkem krize je podle slovenského ekonoma a předsedy Institutu ekonomických a společenských analýz Juraje Karpiše finanční systém založený na nekrytých penězích s nuceným oběhem, tzv. fiat money. Ty nazývá„zlé peníze“ a považuje je za hlavní příčinu současného stavu zadlužení.
Karpiš se domnívá, že by centrální banky neměly mít monopol na vytváření peněz, tuto možnost by raději svěřil soukromému sektoru. Dobře si je však vědom, že tento scénář politici nikdy nedopustí. Proto radí, jak žít kvalitní život „zlým penězům“ navzdory: žít bez dluhů, spořit, investovat a nezapomínat na zlato jako na bezpečný přístav.
Vyšehradské forum pořádá společnost Golden Gate CZ, letos se akce v pražském Kongresovém centru zúčastnilo rekordních 1500 posluchačů.
REKLAMA