Se skřípěním zubů penzijní fondy nabídnou spoření ve druhém pilíři
Parlament začátkem září schválil důchodovou reformu, mimo jiné tedy i možnost spoření v soukromých penzijních fondech.
V rámci penzijní reformy se lidé budou moci rozhodnout, zda budou státu odvádět na sociálním pojištění o tři procenta méně, než dosud. Zmíněna tři procenta pak bude možné odvádět do soukromých penzijních fondů. Podmínkou je, že k tomu budou muset přidat další dvě procenta ze svého. Ne každému se však spoření v soukromých fondech vyplatí.
„Lze předpokládat, že všechny penzijní fondy se 2. pilíře zúčastní minimálně proto, že patří pod významné finanční skupiny, které si budou chtít zachovat strukturu komplexní nabídky pro klienty. V současnosti navrhované podmínky však z hlediska rentability pro finanční instituce pravděpodobně nejsou tak výhodné, jak by si představovaly,“ uvádí Josef Rajdl, analytik společnosti Fincentrum.
Penzijní fondy se do spoření moc nehrnou, nabídka se ale zrovna dvakrát nelíbí ani lidem. Češi i po důchodové reformě budou spíše spoléhat na státní důchod. Necelá polovina Čechů si na penzi nechce spořit v soukromých fondech.
„Jednou z šancí pro finanční instituce, jak na druhém pilíři více vydělat, je přesvědčit klienty, aby nevolili portfolio státních dluhopisů, ale ostatní portfolia. Na tato portfolia budou moci aplikovat poplatek za zhodnocení majetku a zároveň mohou nakupovat také podílové fondy spřízněných institucí, kam lze schovat vyšší poplatky za správu, než by jim umožnil nákup jiných investičních nástrojů. Protože zákonodárce na tuto situaci nepamatoval, nezbývá než doufat, že když ne legislativa, tak alespoň etické důvody zabrání vzniku podílových fondů s vysokými náklady na správu pro tyto účely. Nic než doufat v etické zábrany ani nezbývá – z ekonomického hlediska je určité procento z majetku více než 10 % z nejistého výnosu,“ vysvětluje Josef Rajdl.
REKLAMA
Penzijní fondy zatím definitivně rozhodnuty nejsou
"Učinit rozhodnutí před tím, než budou známy verze zákonů prošlé poslaneckou sněmovnou, se nám jeví jako krok naslepo. O vstupu rozhodneme, až budeme znát všechny klíčové ekonomické parametry fungování penzijních společností," uvedl předseda představenstva Allianz penzijního fondu Petr Poncar.
Do nového systému spoření se pravděpodobně zapojí i Česká pojišťovna. Stejně tak tuto alternativu zvažuje i ČSOB. Ta chce svým klientům případně nabídnout dokonce více investičních strategií.
Komerční banka se na spoření ve druhém pilíři také chystá. "Jsem přesvědčen, že účast ve druhém pilíři je vzhledem k nastaveným parametrům a přísné regulaci pro finanční skupiny na hraně rentability a určitě ji není možné považovat za vysoce finančně atraktivní. Po důkladné analýze všech parametrů 2. pilíře a zejména po vyhodnocení všech rizik spojených se vstupem jsme rozhodnuti do 2. pilíře jako univerzální finanční skupina nabízející širokou paletu produktů a služeb vstoupit, a to samozřejmě za předpokladu, že bude dokončen legislativní proces schvalování zákona o důchodovém spoření v podobě schválené poslaneckou sněmovnou parlamentu ČR. Jsme připraveni poskytovat jak našim stávajícím klientům, tak i novým zájemcům komplexní škálu produktů dlouhodobého spoření a investic, jejichž klíčovou součástí je spoření na důchod, společně s životním pojištěním, stavebním spořením, investicemi do podílových fondů, bankovními depozity a podobně. Již nyní skupina Komerční banky poskytuje svým klientům poradenství v této oblasti a dále pracujeme na jeho zlepšení," říká Pavel Jirák, předseda představenstva a výkonný ředitel PFKB.
Situaci analyzuje také Generali a ING. U finanční skupiny AXA musí konečné rozhodnutí vydat pařížská centrála.