CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Text: Daniel Kuchta

23. 10. 2012

1 komentář

Komoditní ETF – lehká cesta ke ztrátám?

 


 

Obliba komodit v posledních letech roste, ať už je to kvůli tomu, že jsou považovány za ochranu před inflací, nebo kvůli tomu, že akcie a dluhopisy již nestačí naplňovat očekávání investorů. Ještě v poměrně nedávné době to byl důvodem také fakt, že do nich nemohl investovat kdokoli. Pak se ale objevily nástroje, které jsou koncipované jako produkt určen především těm investorům, kteří nejsou schopni, nebo ochotni nakupovat komodity přímo (většinou to ani není možné), nebo nemají dost zkušeností a averzi k riziku, aby mohli investovat na komoditních burzách. Futures kontrakty, nebo opce nejsou vhodné pro každého a patří k rizikovým nástrojům, u nichž může využití páky zruinovat investiční účet poměrně rychle.

Certifikáty, a zejména ETF, prostřednictvím nichž se dá investovat do komodit, se tak staly zajímavou alternativou pro většinu konzervativnějších investorů, jejichž zájmem nebyla pouze krátkodobá spekulace, nebo zajištění. Na první pohled jednoduché produkty, které umožní investorům i dlouhodobé a méně rizikové investování, na rozdíl od futures, opcí apod.

U některých komoditních ETF skutečně může fungovat kopírování ceny fyzické komodity prostřednictvím jejího fyzického držení. Takovými příklady mohou být například ETF navázané na drahé kovy, u nichž emitenti deklarují, že všechny vydané cenné papíry jsou kryté fyzickým kovem. Spekulace o tom, že krytí není ani zdaleka stoprocentní a tyto ETF nevlastní deklarované množství zlata, nechme na jindy. I když i zde musí fond platit určité poplatky spojené s obchodováním a skladováním kovu, může se zdát investice malé částky oproti nákupu fyzického kovu výhodnější.  

Contango jako zabiják výnosů

Ne všechny komoditní ETF, nebo certifikáty ale mohou nakupovat fyzickou komoditu a na jejím základě sledovat cenu podkladového aktiva. Řešením pro emitenty jsou pak futures kontrakty, do nichž odvozené cenné papíry investují a od nichž se pak odvíjí jejich cena. Futures kontrakty se však obchodují s různým termínem dodání a není možné jeden kontrakt držet donekonečna. Při delším držení je pak nutné kontrakty rolovat, tzn. prodat končící kontrakt a koupit kontrakt na následující měsíc (některé komodity se obchodují na bázi dvouměsíční, nebo čtvrtletní).

U většiny komodit je však běžné, že kontrakt s delší dobou dodání je dražší, než ten s kratší dobou a také než je spotová cena komodity – souvisí to s poptávkou a nabídkou, ale také s dodatečnými náklady na uskladnění apod. tomuto dodatečnému rozdílu mezi cenami se říká contango. Při každém takovém rolování na kontrakt s vyšší cenou tedy dochází ke ztrátám, o nichž investoři vůbec nemusí tušit. Při pohledu na graf spotové ceny komodity a grafu výnosů své investice do ETF nebo certifikátu pak investor může být velmi zklamán, protože i přes růst ceny komodity je on ve ztrátě – výnosy komodity nejsou schopny vyrovnat contango.

REKLAMA

U každé komodity je zmiňované contango rozdílné, ale jak již bylo zmíněno, z hlediska očekávaných dodatečných výnosů a jiných faktorů jde u většiny komodit o zcela běžný jev a investor s ním musí počítat. I přesto může u komodity nastat opačná situace, kdy je cena končícího kontraktu vyšší, než cena kontraktu s delším datem vypořádání – tehdy dochází k tzv. backwardation a tehdy může investor na rolování kontaktů také vydělat. Poměrně běžně dochází k backwardation u komodit, u nichž se projevují sezónní vlivy – například u zemědělských komodit, u nichž se může projevovat problém s jejich dlouhodobým uskladněním, nebo také u ropy. K backwardation dochází v situaci, kdy poptávka po komoditě výrazně převyšuje nabídku a obchodníci jsou ochotni platit vyšší cenu při okamžitém dodání (například při snižování zásob a zároveň hrozícím omezení produkce komodity, ale i při nafukování bublin).

Informace po ruce

Velmi dobrou službou pro investory investující do cenných papírů navázaných na komodity je Contango Report, který je na týdenní bázi publikován na serveru indexuniverse.com. Investoři zde mají přehled o většině komodit obchodovaných na burzách prostřednictvím ETF či certifikátů. Je zde možné zjistit, jak jsou na tom komodity v posledních týdnech, a také historické hodnoty contango a backwardation u jednotlivých komodit. Historicky jsou na v tomto ohledu na tom nejhůře zemní plyn (na první pohled vypadá, že se na něm vydělat prostě nedá), nebo vepřové maso, u nichž roční ztráta způsobená rolováním kontraktů může dosahovat desítek procent, naopak takový cín, nebo cukr jsou na tom úplně opačně a je u nich běžný spíše backwardation. V poslední době pak z rolování nemusí mít strach investoři také u bavlny, nebo u ropy typu Brent (u WTI se dnes naopak náklady spojené s rolováním kontraktů pohybují kolem pěti procent ročně).

Výnosy závisí na emitentovi

Na závěr je nutné zmínit, že emitenti se snaží vliv contango efektu různými způsoby, takže ztráty z něj vyplývající v konečném důsledku nemusí být hrozivé. Záleží ale od emitenta, použité strategie (například nenakupování následujících kontraktů, ale kontraktů s mnohem delší splatností, dřívější rolování, případě kombinace komodity s akciemi firem produkujících komoditu a aktivní správa) a také od sezónních vlivů, poptávky a nabídky apod. V každém případě by si ale investor před investováním vliv contango efektu na výnosy cenného papíru měl zjistit a počítat s nimi.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Cena bitcoinu je dnes v korunách nejvyšší v dějinách, činí více než 1,5 milionu korun

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes dopoledne středoevropského času dosáhla historicky nejvyšší korunové ceny, kolem 1 520 000 korun. Překonala tak dosavadní rekord z listopadu 2021 (viz graf analytické platformy CoinGecko níže). V dolarech dnes bitcoin překonal rovněž psychologickou úroveň, 65 000 dolarů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Otazník

    27 října, 2012

    Jinak nemají žádnou cenu.

    Odpovědět