Konec smlouvy bude opět v 60-ti letech pojištěného
Penzijní spoření z předchozích let mělo konec smlouvy určený věkem, kdy pojištěný odešel do důchodu. V praxi to bylo mnohem později než v 60-ti letech, což je klientsky méně atraktivní, než právě oněch 60 let. Klienti si tedy mohou užívat naspořené peníze i se státní dotací mnohem dříve, případně si produkt mohou založit znovu a sesbírat další státní příspěvky.
Zvýšení poplatků za správu a podílu z výnosu
Tato skutečnost zní z pohledu klienta neatraktivně, ale díky tomu se uvolní množství prostředků, které budou moct jít na lepší zaplacení distribuce. Distribuce je pro každý produkt klíčová a způsobí to, že se tento produkt dostane k více klientům, pro které je vhodný. I přes zvýšení nákladů na doplňkové penzijní spoření zůstane klientům velmi atraktivní výnos nad úrovní inflace.
Navýšení maximální daňové úlevy
Maximální částka, o kterou si bude pojištěný moct snížit svůj daňový základ vzrostla z předchozích 12.000 Kč na 24.000 Kč. Pojištěnému se tak při spoření 3.000 Kč měsíčně vrátí každoročně od státu 3.600 Kč. Připočteme-li k tomu maximální státní dotace ve výši 2.760 Kč ročně, tak si pojištěný ke své platbě 36.000 Kč za rok může přidat 6.360 Kč od státu.
Rozšíření investičních možností
Investování penzijních spoření bylo před rokem 2016 značně omezeno, zejména co se týče využití dynamičtějších nástrojů. Ale právě tyty nástroje jsou tím, co účastníkům přináší vyšší zhodnocení. Nyní tedy bude možná při delším časovém horizontu využít více akciových fondů v portfoliu a významně tak navýšit celkový výnos pro účastníka.
Všechny tyto věci opět udělají z opomíjeného produktu důležitou součást portfolia, zejména pro starší klienty, ale i pro klienty, kterým přispívá zaměstnavatel. Navíc se mimochodem plánuje zvednutí maximálního odečitatelného příspěvku zaměstnavatele z 30 tisíc ročně na 50 tisíc. Tak jako tak však nyní jde o produkt, který určitě stojí za to.
REKLAMA
Autor působí jako finanční poradce.